W tym roku, od 31 sierpnia do 5 września, odbędzie się 15th European Meeting on Ferroelectricity (EMF-15). To cykliczne spotkanie organizowane jest od 55 lat, ale po raz pierwszy odbędzie się w Europejskim Mieście Nauki, w Katowicach. Także po raz pierwszy zostanie ono połączone z Polsko-Litewsko-Ukraińską konferencją (PLU-7). Obie konferencje organizowane są przez Zespół Fizyki Ferroików z Instytutu Fizyki im. Augusta Chełkowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Miejscem konferencji będzie Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) w Katowicach, należące do najlepszych obiektów w Polsce dla organizacji ważnych wydarzeń naukowych i biznesowych.
Konferencje te będą poświęcone szeroko pojętej fizyce ferroelektryczności i antyferroelektryczności, w tym nowym materiałom o takich właściwościach, modelom teoretycznym i symulacjom komputerowym, przejściom fazowym, spektroskopii i interakcjom światło-materia, magazynowaniu i konwersji energii oraz praktycznym ich zastosowaniom w nowych technologiach. Badania podstawowe będą prezentowane tak szeroko, jak to możliwe, ale liczymy również na wystąpienia dotyczące nowych technik eksperymentalnych oraz praktycznych zastosowań ferroików. Postępujący w ostatnich latach rozwój fizyki ferro- i antyferroelektryków powinien przyciągnąć zwłaszcza tych, którzy czekają na wydarzenie mogące wskazać nowe nurty współczesnej fizyki ciała stałego.
European Meeting on Ferroelectricity (EMF) jest konferencją organizowaną co cztery lata, od 1969 roku. Uczelnie i ośrodki naukowe prowadzące badania w ramach tematyki reprezentowanej na tych konferencjach znajdują się prawie w każdym państwie Unii Europejskiej, a w Polsce w takich ośrodkach jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu. O jej wysokiej randze może świadczyć fakt, że brali w niej udział laureaci nagrody Nobla z fizyki, m.in. Karl Alex Müller, który dzielił tę nagrodę z Johannesem Georgiem Bednorzem, doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Zespół Fizyki Ferroików, działająca w Instytucie Fizyki od ponad 20 lat, prowadzi działalność naukową całkowicie mieszczącą się w tematyce tej konferencji. Warto wspomnieć, że we wrześniu 2013 roku nasz Zespół zorganizował światową konferencję International Meeting on Ferroelectricity, która po raz pierwszy pięćdziesięcioletniej historii tych konferencji odbyła się w Polsce, w Krakowie. Wzięło w niej udział 400 osób z 40 krajów z całego świata. W 2019 roku, podczas EMF-14 w Lozannie, w trakcie posiedzenia Komitetu Organizacyjnego konferencji EMF dokonano jednomyślnie wyboru naszego Zespołu jako organizatora następnej konferencji.
Konferencje EMF-15 i PLU-7 zgromadzą najlepszych uczonych, de facto z całego świata, z zakresu fizyki ferroików i nanotechnologii. Ferroiki mają bowiem niezwykle szerokie zastosowanie, m. in. w medycynie, branży samochodowej, elektronice, w budowie zaawansowanej aparatury badawczej, sporcie, energetyce i technologiach kosmicznych. Wydarzenie będzie miało charakter naukowy na najwyższym poziomie i z pewnością istotnie przyczyni się do spopularyzowania nauki uprawianej w naszym Regionie oraz w kształtowaniu naukowego wizerunku miasta Katowice i jego uczelni na arenie międzynarodowej. Zazwyczaj w konferencjach EMF bierze udział kilkuset uczonych z uczelni i ośrodków naukowych z całego świata. Do wygłoszenia wykładów plenarnych podczas tego katowickiego wydarzenia przyjęło już zaproszenie 15 uczonych z Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Luksemburga, Polski, USA i Japonii, a na wygłoszenie prestiżowych wykładów na zaproszenie zgodziło się już kilkudziesięciu uczonych z całej Europy, USA i Australii. Niewątpliwie istotnym jest to , że konferencje rozpocznie wykład plenarny laureata nagrody Nobla dr. J. Georga Bednorza ze Szwajcarii.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w EMF-15 i PLU-7 serdecznie zapraszamy.
Szczegółowe informacje o konferencjach znajdują się pod adresem https://emf15-katowice2025.org/
W imieniu Komitetu Organizacyjnego Konferencji
prof. dr hab. Krystian Roleder
Instytut Fizyki
Uniwersytet Śląski w Katowicach