Pracownia jądrowa (dydaktyczna)
Opiekun pracowni: dr hab. Elżbieta Stephan, elzbieta.stephan@us.edu.pl
Pracownia jądrowa składa się z trzech laboratoriów:
- Laboratorium badania rozpadów promieniotwórczych i spektroskopii gamma;
- Laboratorium zastosowań fizyki jądrowej i spektroskopii beta
- Laboratorium obróbki danych pomiarowych
Eksperymentalne zestawy studenckie z zakresu fizyki jądrowej zostały przygotowane pod kątem zajęć laboratoryjnych na kierunkach Fizyka, Fizyka Medyczna i kierunkach pokrewnych, a także na studiach interdyscyplinarnych, jak np. Ochrona Środowiska. Poziom zaawansowania ćwiczeń jest dostosowany do studiów I i II stopnia, ale dostępna aparatura pozwala również na realizowanie projektów przez doktorantów.
Najważniejszą cechą pracowni jest różnorodność zagadnień i stosowanych technik:
- Studenci wykonują pomiary promieniowania alfa, beta, gamma, mionów kosmicznych, promieni X.
- Stosują w praktyce różne techniki detekcji: detektory półprzewodnikowe (krzemowe i HPGe), scyntylacyjne (nieorganiczne i organiczne), gazowe, spektrometr magnetyczny (analizę pędu cząstek w polu magnetycznym).
- Poznają podstawy techniki próżniowej, układy elektroniczne typowe dla fizyki jądrowej i fizyki cząstek oraz metody komputerowego zapisu i analizy danych.
Eksperymenty charakteryzuje szeroki zakres tematyczny:
- z obszaru badań podstawowych: rozpraszanie komptonowskie, eksperyment Rutherforda, rozkład kierunkowy promieniowania kosmicznego, widmo promieniowania beta, korelacje kierunkowe kwantów gamma;
- z obszaru zastosowań fizyki jądrowej i z zakresu ochrony radiologicznej/dozymetrii promieniowania: pochłanianie promieniowania przez osłony, badanie składu materiałów poprzez pomiar promieniowania X, spektrometria gamma (która jest szeroko stosowana m.in. w badaniach próbek środowiskowych);
- z zakresu fizyki medycznej: model liniowy PET.
Na pracowni możliwa jest realizacja zadań o charakterze projektowym i prac dyplomowych.