Ultrazimne kontrolowane zderzenia jonów i atomów
Ultrazimne atomy, jony i cząsteczki oraz ich mieszaniny otrzymywane i kontrolowane w temperaturze bliskiej zera bezwzględnego służą do badań fundamentalnych, dotyczących własności kwantowych materii oraz oddziaływań materii ze światłem, a także otwierają drogę do wykorzystania technologii kwantowych w praktyce. W moim wystąpieniu przedstawię ostatnie osiągnięcia otrzymane w chłodzeniu pojedynczych jonów zanurzonych w ultrazimnych gazach atomowych do reżimu kwantowego zderzeń [1]. Pokażę jak wspólnie z grupą doświadczalną z Amsterdamu dokonaliśmy pierwszej obserwacji rezonansów kształtu w ultrazimnych zderzeniach pomiędzy pojedynczym jonem i atomami [2] oraz opowiem o najnowszych wynikach otrzymanych wspólnie z grupą doświadczalną z Freiburga dotyczących obserwacji magnetycznych rezonansów Feshbacha oraz możliwości kontroli zderzeń przy użyciu pola magnetycznego w ultrazimnych mieszaninach pojedynczego jonu z atomami.
[1] M. Tomza, et al, Cold hybrid ion-atom systems, Rev. Mod. Phys. 91, 035001 (2019)
[2] T. Feldker, et al, Buffer gas cooling of a trapped ion to the quantum regime, Nature Phys. 16, 413 (2020)
Michał Tomza
Dr hab. Michał Tomza, adiunkt w Instytucie Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w kwantowym opisie materii w ultraniskich temperaturach, w tym teorii oddziaływań i zderzeń ultrazimnych atomów, jonów i cząsteczek. W 2009 r. ukończył z wyróżnieniem Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których studiował fizykę i chemię. W 2014 r. ukończył z wyróżnieniem studia doktorskie z chemii kwantowej i fizyki teoretycznej w systemie co-tutelle na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie w Kassel w Niemczech. Następnie odbył dwuletni staż podoktorski w Instytucie Nauk Fotonicznych w Barcelonie. W ramach krótszych staży naukowych prowadził również badania naukowe na Uniwersytecie w Granadzie, Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie Kolorado w Boulder, Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara oraz Uniwersytecie w Innsbrucku. W 2017 r. stworzył własną grupę badawczą na Uniwersytecie Warszawskim. Zdobywca grantów naukowych SONATA i OPUS NCN oraz Homing i First Team FNP. Opiekun naukowy kilkunastu magistrantów i doktorantów. W 2020 r. uzyskał habilitację z fizyki.
Laureat nagród i stypendiów, w tym Nagrody Narodowego Centrum Nauki, Stypendiów START z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zwycięzca konkursu popularyzatorskiego Falling Walls Lab Warsaw. Finalista Nagród Naukowych Tygodnika „Polityka”