Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

 • Polski
 • English
Najnowsze komentarze
  Język:
  Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej

  Nowy artykuł pracowników Instytutu

  12.11.2021 - 09:39 aktualizacja 12.11.2021 - 09:59
  Redakcja: Maria Sobala

  Miło nam poinformować, że ukazał się artykuł Profesorów UŚ: Josefa Navrátila i Stanislava Martináta oraz Tomasa Krejčí, Petra Klusáčka i Richarda Hewitt pod tytułem: Conversion of Post-Socialist Agricultural Premises as a Chance for Renewable Energy Production. Photovoltaics or Biogas Plants?
  W artykule Autorzy koncentrują się na lepszym zrozumieniu czynników i preferencji stojących za obecnym ponownym wykorzystaniem dużych opuszczonych socjalistycznych gospodarstw rolnych (porolnych terenów poprzemysłowych) na biogazownie i elektrownie fotowoltaiczne. Wyniki badań przypadku Czech wskazują, że stosunek mieszkańców do biogazu i fotowoltaiki jest raczej negatywny. Podobnie zainteresowanie rolników elektrowniami fotowoltaicznymi jest niskie, a większe zainteresowanie zaobserwowano w przypadku produkcji biogazu. Choć nie znaleziono silnego poparcia dla OZE wśród mieszkańców i rolników, nie ma wątpliwości, że zrównoważony rozwój wsi musi być oparty m.in. na alternatywnych źródłach energii.
  Link:
  (PDF) Conversion of Post-Socialist Agricultural Premises as a Chance for Renewable Energy Production. Photovoltaics or Biogas Plants? (researchgate.net)

  img
  return to top