Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

 • Polski
 • English
Najnowsze komentarze
  Język:
  Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
  Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

  Turystyka nostalgii

  14.02.2022 - 08:22 aktualizacja 14.02.2022 - 09:49
  Redakcja: M.T.

  Ukazał się artykuł autorstwa dr Natalii Tomczewskiej-Popowycz i dr Vas Taras w czasopiśmie Journal of Hospitality and Tourism Management. Artykuł jest dostępny do 2.04.2022 w otwartym dostępie pod linkiem https://authors.elsevier.com/a/1eZyV59AUIfLIU
  Autorzy zauważyli, że istnieje ogromna literatura dotycząca tzw. „turystyki korzeni”, czyli „turystyki nostalgii”, „turystyki diaspory”, „turystyki przodków” i tak dalej.
  W sumie znaleziono 41 terminów, które zostały użyte do określenia zasadniczo tego samego zjawiska, używanego zamiennie…
  Turystyka „nostalgia” była przedmiotem badań ekonomistów, historyków, socjologów, psychologów, badaczy biznesu i geografów. W różnych dyscyplinach, różnych krajach, w różnych okresach, stosowano różne terminy. Wielki bałagan, który uniemożliwia pracę z tą literaturą.
  Ujednolicona, uniwersalna, uzgodniona terminologia jest nie tylko jednym z atrybutów ustalonej dojrzałej dziedziny studiów, ale niezbędnym fundamentem, na którym dyscyplina może się rozwijać. Brak wspólnej terminologii uniemożliwia zidentyfikowanie badań, które badają to samo zjawisko, ponieważ różni autorzy mogą nazywać je różnymi nazwami.
  Autorzy postanowili usystematyzować pojęcia, mapując 41 terminów, wyjaśniając, w jaki sposób są one podobne i różne oraz kiedy jeden jest bardziej odpowiedni, niż drugi. Ponadto zidentyfikowano kilka „białych plam” na mapie, a nawet przewidziano kilka nowych, jeszcze nieistniejących obszarów badań w tym obszarze.

  img
  return to top