Dr Natalia Tomczewska-Popowycz oraz dr Wei-Jue Huang opublikowały wyniki badań pt. Sentymentalna turystyka do ziemi utraconej: zróżnicowanie wiekowe i korzeni. https://doi.org/10.1108/TR-07-2022-0317
W badaniu tym pokazano rosnący trend podróży odwiedzających miejsca związane z przeszłością kraju z powodów sentymentalnych, w szczególności wydarzeń historycznych, takich jak zmiany granic i utracone terytoria. Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 400 polskich turystów sentymentalnych zostały zidentyfikowane segmenty na podstawie wieku i pochodzenia rodzinnego. Wyniki pokazały znaczące różnice w celu podróży, zainteresowaniu atrakcjami związanymi z dziedzictwem kulturowym i postrzeganiu destynacji.
Jednym z najciekawszych wniosków z tego badania była identyfikacja kluczowych czynników wpływających na postrzeganie destynacji: dostępności, nastrojów oraz infrastruktury i bezpieczeństwa. Dzięki analizie czynnikowej i skupień byliśmy w stanie podzielić polskich turystów sentymentalnych na trzy typy: starsi turyści sentymentalni przywiązani osobiście, młodsi turyści sentymentalni przywiązani poznawczo oraz turyści o ogólnych zainteresowaniach.
To badanie jest wyjątkowe, ponieważ koncentruje się na turystyce sentymentalnej, która obejmuje turystów, którzy mogą nie mieć osobistych korzeni w miejscu docelowym, ale czują do niego sentyment w oparciu o dziedzictwo.