Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Najnowsze komentarze
    Język:
    Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
    Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

    Konferencja zamykająca Projekt

    03.07.2023 - 13:48 aktualizacja 03.07.2023 - 14:02
    Redakcja: M.T.

    29 czerwca 2023 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się konferencja zamykająca Projekt „Wpływ długotrwałej emisji zanieczyszczeń – środowiskowe, zdrowotne i społeczno-kulturowe skutki hutnictwa metali nieżelaznych” realizowany w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w ramach Inicjatywy Doskonałości – Uczelni Badawczej.

    Słowo wstępne wygłosił JM Rektor UŚ Prof. dr hab. Ryszard Koziołek.
    Minutą ciszy Uczestnicy spotkania uczcili pamięć Ś.P. Doctor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Jolanty Wadowskiej-Król, której społeczno-zawodowa aktywność była wielką motywacją w pracach całego Zespołu.

    To ważne przedsięwzięcie naukowo-badawcze, ale także dokumentacyjne i upowszechniające. Projekt zgromadził kilkudziesięcioosobowy Zespół Badaczek i Badaczy z wielu dyscyplin: biologii, literaturoznawstwa, geologii, historii, geografii społeczno-ekonomicznej i geografii fizycznej, historii sztuki, chemii, socjologii, nauk o sztuce, pracujących w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ale także w innych uczelniach w kraju i zagranicą. Z naszego Instytutu w Projekcie udział wzięli dr hab. Robert Krzysztofik, prof. UŚ i dr Weronika Dragan.
    Wspólnym celem całego Zespołu były poszukiwania badawcze, realizowane w ramach dyscyplin, ale także międzydyscyplinarnie, a które próbowałyby odpowiedzieć na wiele pytań: jak, kiedy, dlaczego iw jaki sposób hutnictwo metali nieżelaznych oraz generowane przez nie zanieczyszczenia wpływały na życie ludzi i środowiska, oraz jakiego typu zmiany wywoływały. Ważnym elementem badań były jednocześnie badania nad Rawą i jej zlewnią w tożsamych wymiarach. Projekt skupiał się głównie na badaniach przestrzeni Katowic, a szczególnie Szopienic i Roździenia, ale także Chorzowa i Świętochłowic. Wyniki badań w możliwie największym stopniu będą publikowane i udostępniane. Liderem Projektu jest dr hab. Robert Krzysztofik, prof. UŚ.

    return to top