Najnowsze komentarze

Konferencja EUGEO 2023 w Barcelonie

22.09.2023 - 11:49 aktualizacja 22.09.2023 - 12:21
    Redakcja: M.T.

W dniach 4-7 września w Barcelonie odbył się Międzynarodowy Kongres Geograficzny EUGEO pt. „For our common futures” poświęcony problemom, które mogą przyczynić się do zrozumienia naszych obecnych warunków i wyzwań, przed którymi stoi ludzkość w kontekście wspólnego środowiska geograficznego. Prof. UŚ Elżbieta Zuzańska-Żyśko zaprezentowała temat pt. „The role of culture in the development of a post-mining town. The case of Katowice in Poland” poruszający problem budowania nowej kulturalnej funkcji metropolitalnej. Z kolei doktorantka mgr Małgorzata Szymiczek w wystąpieniu pt. „Tourism in Spain and processes of globalization. Opportunities and risks for the tourist market” zaprezentowała wybrane przykłady globalizacji turystyki w Hiszpanii. W kongresie, który miał miejsce na Wydziale Geografii i Historii na Uniwersytecie Barcelońskim, uczestniczyło ponad 1000 badaczy i prelegentów ze wszystkich kontynentów. Obecni byli także polscy geografowie zarówno społeczno-ekonomiczni, jak i fizyczni – między innymi z ośrodków akademickich z Poznania, Gdańska, Wrocławia oraz z Uniwersytetu Śląskiego WNP w Sosnowcu i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Omawiano niezwykle zróżnicowane problemy niemal z każdej subdyscypliny geograficznej.

Fot. Spotkanie międzypokoleniowe na konferencji EUGEO w Barcelonie, 2023
    Z lewej strony prof. US Elżbieta Zuzańska Żyśko IGSEiGP, dr Agnieszka Majorek Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, mgr Małgorzata Szymiczek doktorantka w Szkole Doktorskiej UŚ z IGSEiGP w Sosnowcu.