Najnowsze komentarze

Kongres Geografii Polskiej 2023 w Poznaniu

13.06.2023 - 22:06 aktualizacja 13.06.2023 - 22:07
    Redakcja: M.T.

W dniach 31.05-3.06.2023 r. w Poznaniu odbył się Kongres Geografii Polskiej połączony z 64. Zjazdem Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Jubileuszem 100-lecia Czasopisma Geograficznego. Tytułem przewodnim spotkania była „Geografia niepewności”.
    W kongresie uczestniczyło około 200 naukowców z całej Polski, w tym pracownicy Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej WNP. Prezentacje przedstawili: dr hab. Adam Hibszer, prof. UŚ, dr hab. Elżbieta Zuzańska-Żyśko, prof. UŚ i dr Maksymilian Solarski. W Kongresie uczestniczył także dr hab. Robert Krzysztofik, prof. UŚ – dyrektor Instytutu oraz liderki Polskiego Towarzystwa Geograficznego: dr hab. Urszula Myga-Piątek, prof. UŚ – przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Geograficznego, dr Marta Chmielewska przewodnicząca Oddziału Katowickiego PTG oraz Pracownice Instytutu Nauk o Ziemi deklarujące dyscyplinę geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna: dr Katarzyna Pukowiec-Kurda i dr Anna Żemła-Siesicka. Badaczki i Badacze związani z dyscypliną geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej przedstawili na Kongresie problematykę edukacji, kultury w Katowicach krajobrazu, zbiorników w strefach antropopresji. Sesje na Kongresie Geografii Polskiej ujęte zostały w tym roku względem aspektu niepewności. Więcej informacji znajduje się na stronie https://ptgeo.org.pl/kgp2023/sesje-tematyczne/. Podczas Kongresu w hallu WGSEIGP UAM złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą poświęconą wybitnemu geografowi – Profesorowi Stanisławowi Pawłowskiemu i nadającą jego imię Collegium Geographicum UAM. Przed budynkiem Wydziału zasadzono także pamiątkowe drzewa.