Instytut Historii

Premiera filmu „Belgrad solidarny z „Solidarnością” w reżyserii dr. Mateusza Sokulskiego i Grzegorza Czerniaka

18.03.2021 - 10:51 aktualizacja 18.03.2021 - 10:51
Redakcja: dawidmadziar

17 marca 2021 r. w kinie studyjnym „Światowid” w Katowicach odbyła się premiera filmu pt. Belgrad solidarny z „Solidarnością”, w reżyserii pracownika Instytutu Historii UŚ doktora Mateusza Sokulskiego oraz Grzegorza Czerniaka.

Film dokumentalny Belgrad solidarny z „Solidarnością” ukazuje recepcję ruchu „Solidarności” w Jugosławii, która związana była jednocześnie z fascynacjami problematyką polską w tamtejszym społeczeństwie. Zamysłem autorów było przedstawienie inspiracji jakie niosła „Solidarność” i jej postulaty wśród osób kontestujących reżim jugosłowiański, którzy mimo świadomości, że poparcie dla Polski wiązać będzie się z represjami, nie zawahali się publicznie zamanifestować swojego podziwu dla polskich inicjatyw wolnościowych i próbowały wprowadzić inspirowane „Solidarnością” rozwiązania w Jugosławii.