Instytut Informatyki

Historia

Instytut Informatyki powstał jako Instytut Informacji Naukowo-Technicznej w 1974 r. i prowadził studia magisterskie w dyscyplinie informacja naukowo-techniczna. Od 1993 r. studia te zostały zastąpione trzyletnim programem licencjackim w dyscyplinie informatyka oraz dwuletnim programem uzupełniających  studiów magisterskich. 1994 r. instytut zmienił nazwę na Instytut Informatyki Stosowanej, a w 1997 r. na Instytut Informatyki. W tym okresie oprócz studiów z informatyki prowadzone również były trzyipółletnie studia inżynierskie w dyscyplinie inżynierii biomedycznej. Instytut wchodził w skład Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Od 2002 r. Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach może nadawać stopnie doktora w dyscyplinie informatyka. W latach 1993 – 2012 dyrektorem instytutu była prof. dr hab. inż. Alicja Wakulicz-Deja. Od 1 września 2012 roku dyrektorem Instytutu został prof. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel. Oferta edukacyjna Instytutu Informatyki ulegała stałemu poszerzaniu, proponując studentom studia z zakresu projektowania i zarządzania sieciami komputerowymi i sensorowymi, grafiką komputerową, eksploracją danych, klasyfikacją obiektów czy inteligencją rozproszoną. Instytut Informatyki oferuje także możliwość zdobycia umiejętności programisty gier komputerowych. Po reformie szkolnictwa w roku 2019 Instytut Informatyki wszedł w skład nowo powstałego Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych, a jego dyrektorem został prof. dr hab. Piotr Porwik. Instytut Informatyki nadal posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja.