Instytut Inżynierii Materiałowej

które odbędzie się

we wtorek, 4 czerwca 2024 o godz. 1300

w auli P/0/05
(Kampus Chorzów, 75 Pułku Piechoty 1a)

Wykład nt.

„Opracowanie warunków wytwarzania oraz charakterystyka funkcyjnych struktur półprzewodnikowych na bazie tlenku miedzi (I) do zastosowań fotowoltaicznych”

wygłosi

mgr inż. Mateusz Pławecki

Seminarium dotyczyło będzie tematyki rozprawy doktorskiej

Opiekun naukowy: dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ

Streszczenie:

Celem pracy było opracowanie warunków wytwarzania oraz charakterystyka wielofunkcyjnych struktur złożonych z warstw tlenku miedzi (I) typu p w połączeniu z innymi półprzewodnikami typu n, m.in. TiO2, CeO2, ZnO, w celu utworzenia funkcjonalnego ogniwa fotowoltaicznego.
W celu ustalenia optymalnych parametrów osadzania i ich wpływu na sprawność ogniw fotowoltaicznych, tj.: grubość, chropowatość oraz absorpcję, wytworzono warstwy półprzewodnikowe (Cu2O, ZnO, TiO2, CeO2, perowskit CH3NH3PbI3) różnymi metodami (elektroosadzanie, elektroforeza, pasywacja, powlekanie wirowe) na różnych podłożach (monokrystaliczna miedź Cu(100) i Cu(011), polikrystaliczna miedź, NiTi, FTO).
W efekcie otrzymano i scharakteryzowano funkcjonalne ogniwa słoneczne Cu2O/ZnO, Cu2O / TiO2 na podłożu NiTi oraz ogniwo III generacji na bazie perowskitu CH3NH3PbI3, otrzymanego metodą powlekania wirowego. W pracy prowadzono również badania teoretyczne i zaproponowano model dwudiodowy do pomiaru sprawności cienkowarstwowych ogniw II generacji.