Tajniki materiałów
W ramach Tygodnia Materiałów zaprezentowane zostaną zagadnienia z zakresu szeroko pojętych materiałów (nie tylko inżynierskich/konstrukcyjnych). Planowanych jest szereg wydarzeń o charakterze popularnonaukowym, podczas których w interesujący sposób zaprezentowane zostaną różne aspekty towarzyszących nam materiałów. Prowadzący wyjaśnią to, jak zmiana ich właściwości wpływa na nasze życie.
Omówione zostaną materiały metaliczne, ceramiczne, polimerowe, kompozytowe w aspekcie ich wykorzystania. Zaprezentowane zostaną materiały w nowoczesnym transporcie, wykorzystywane w sporcie czy w muzyce. Pod lupę będą wzięte również materiały włókiennicze czy te, które znajdują zastosowanie we współczesnej sztuce i wzornictwie. W ramach tygodnia przewidziane są też konkursy skierowane do dzieci oraz uczniów szkół średnich, studentów i naukowców, ale też do całych rodzin, seniorów.
W programie Tygodnia, którego kuratorem jest dr inż. Tomasz Pawlik z Politechniki Śląskiej znalazły się również wydarzenia organizowane przez Instytut Inżynierii Materiałowej, przygotowane przez pracowników naszego Instytutu pod przewodnictwem dr inż. Izabeli Matuła.
Aktywności opatrzone wspólnym tytułem „Tajniki materiałów” będą miały na celu odkrycie uczestnikom fascynującego świata inżynierii materiałowej. To wyjątkowa okazja dla przyszłych inżynierów, ale także dla wszystkich ciekawych świata dorosłych, aby poznać tajemnice i funkcjonowanie materiałów, które otaczają nas na co dzień.
Materiały są fundamentem naszego świata – od budownictwa, przez elektronikę, po medycynę. Poznanie ich właściwości i zastosowań to klucz do zrozumienia, jak technologia wpływa na naszą rzeczywistość. Warsztaty to nie tylko dawka praktycznej wiedzy, ale również inspiracja do dalszego odkrywania nauki i technologii.
Dla uczestników do wyboru dostępne są dwie ścieżki:
- Zobaczyć niewidoczne dla oczu, czyli promienie RTG w badaniu dzieł sztuki – dr hab. Małgorzata Karolus, prof UŚ
Świąteczna magia z pianką: Warsztaty z poliuretanowymi muffinkami – dr Justyna Jurek-Suliga
Technologia łopatek turbin, czyli jak wytworzyć materiał dla lotnictwa – dr hab. Jacek Krawczyk - Spalić, zniszczyć czy rozerwać-metody testowania materiałów polimerowych – dr inż. Sylwia Golba
Materiały magnetyczne – dr Magdalena Szklarska
Inżynieria materiałowa ” w powiększeniu” czyli co ukrywają przed nami materiały – mgr inż. Karsten Glowka
Więcej informacji i dostęp do rejestracji na wydarzenie znajdują się poniżej. Zapraszamy.