Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Językoznawstwa
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Literatura źródłem związków frazeologicznych. Słownik – nowa monografia dr hab. Agnieszki Pieli, prof. UŚ

04.07.2024 - 13:49 aktualizacja 04.07.2024 - 14:21
Redakcja: am

Polecamy Państwa uwadze najnowszą monografię dr hab. Agnieszki Pieli, prof. UŚ Literatura źródłem związków frazeologicznych. Słownik (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2024).

Książka poświęcona została utartym konstrukcjom słownym wywodzącym się z szeroko rozumianej twórczości pisarskiej. Frazeologizmy o literackiej proweniencji nie były dotąd przedmiotem szczegółowej uwagi językoznawców, mimo że literatura stanowi jedno z najstarszych źródeł frazeologii. Opisywane związki nie doczekały się zbiorczego ujęcia w postaci publikacji, która pozwoliłby ukazać ich bogactwo i różnorodność w polszczyźnie. Prezntowany zbiór, mieszczący 142 jednostki językowe, stara się tę lukę w polskiej literaturze lingwistycznej wypełnić.

W książce znalazły się nie tylko połączenia notowane w słownikach, np.: czekać na Godota; dantejskie sceny; moralność Kalego; rzeczywistość skrzeczy, ale i związki, które po raz pierwszy zostały ujęte w omawianej pracy, np.: jądro ciemności; komu bije dzwon; to, co tygrysy lubią najbardziej; trzech budrysów.

W monografii nacisk położono na charakterystykę literackiego źródła frazeologizmu. Każdej jednostce poświęcono osobny artykuł hasłowy obejmujący: definicję, egzemplifikacje tekstowe, słownikowe notacje oraz komentarz odautorski zawierający informacje faktograficzno-kulturowe. Poznanie literackiej genezy funkcjonujących obecnie związków wydaje się ważne dlatego, że motywacja wielu z nich staje się coraz mniej czytelna dla użytkowników języka polskiego, w konsekwencji może ona ulec całkowitemu zatarciu.

okładka książki Literatura źródłem związków frazeologicznych. Słownik Agnieszki Pieli

return to top