Instytut Językoznawstwa

Wzrastać (po)przez mówienie (Growth Through Speaking)!

25.02.2020 - 23:44 aktualizacja 25.02.2020 - 23:44
Redakcja: an

Już po raz piąty w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach uroczyście obchodzono ISAD – Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania (the International Stuttering Awareness Day). W tym dniu w CINiBA zgromadzili się ci, którym bliska jest tematyka jąkania – osoby jąkające się, ich rodziny, logopedzi i studenci.

Tegoroczny slogan ISAD brzmiał: Wzrastać (po)przez mówienie (Growth Through Speaking)! W programie znalazły się interesujące wykłady, m.in. wystąpienie gościa zagranicznego – prof. Martine Vanryckeghem (z Uniwersytetu Centralnej Florydy w USA), która połączyła się z uczestnikami seminarium za pośrednictwem komunikatora Skype. Katowicka publiczność po raz kolejny miała możliwość zobaczenia amerykańskiego filmu dokumentalnego When I stutter – Kiedy się jąkam (www.whenistutter.org). Po filmie odbyła się interesująca dyskusja panelowa z udziałem zaproszonych ekspertów – logopedów i psychologów. Wśród panelistów nie zabrakło podwójnych ekspertów – osób jąkających się, które na co dzień zajmują się – zawodowo lub społecznie – udzielaniem wsparcia tym, którzy zmagają się z zaburzeniami płynności mowy. Seminarium zostało zorganizowane przez: Instytut Języka Polskiego UŚ, CINIBA, Fundację Agere Aude, Koło Młodych Logopedów Uniwersytetu Śląskiego oraz Logopedyczne Koło Naukowe Lallatio, z kolei Gazeta Uniwersytecka UŚ objęła to wydarzenie patronatem medialnym.