W dniu 13 maja 2021 r. odbyła się studencka konferencja naukowa „Komunikacja w kontekście językoznawstwa kognitywnego” skierowana do studentów Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Językoznawstwa Kognitywnego działające pod kierunkiem dr Barbary Taraszki-Drożdż i dr hab. Grzegorza Drożdża, prof. UŚ, w ramach projektu „Jeden uniwersytet – wiele możliwości. Program Zintegrowany”. Patronat nad konferencją objęło Polskie Towarzystwo Językoznawstwa Kognitywnego. Gościem specjalnym konferencji była prof. Agnieszka Libura z Uniwersytetu Wrocławskiego, która wygłosiła jeden z wykładów plenarnych.
Głównym celem konferencji było stworzenie możliwości do wymiany myśli między studentami różnych kierunków Wydziału Humanistycznego, których łączy wspólne zainteresowanie – językoznawstwo kognitywne. Stała się ona okazją do zaprezentowania wyników swoich pierwszych badań, wymiany pomysłów oraz nawiązania kontaktu z innymi studentami interesującymi się podobnymi obszarami nauki.
Tematyka referatów w dużej części dotyczyła języka figuratywnego, w tym, między innymi, metafor pojęciowych odnoszących się do pandemii, funkcjonujących w dyskursie politycznym, obecnych w językowym obrazie świata wewnętrznego dziecka, jak też metafor synestezyjnych w języku gitarzystów czy problemów związanych z tłumaczeniem metafor. Wśród poruszanych tematów znalazły się również: teoria przesuwania ram semantycznych jako podstawa humorystycznego wymiaru seriali animowanych, konceptualizacja uczuć w memach czy też zagadnienia z zakresu gramatyki takich języków jak koreański czy hindi.
Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego odbył się konkurs na najlepsze wystąpienie konferencyjne. Na pierwszym jego etapie komitet naukowy wyłonił pięć najlepszych abstraktów. Po wysłuchaniu prezentacji laureatem konkursu został Łukasz Cuber.
Strona wydarzenia: