Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Językoznawstwa
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Mariusz Jakosz, Joanna Targońska

Wendepunkte in der Fremdsprachenlehr- und lernforschung

Wydawnictwo Brill: V&R Unipress, 2024, ISBN: 978-3-8471-1683-7, ss. 196

Monografia prezentuje zagadnienia dotyczące przemian w glottodydaktyce oraz w badaniach nad przyswajaniem języków obcych i procesami uczenia się. Podjęta tematyka wpisuje się w aktualny nurt pogłębionych badań dotyczących poszukiwania nowych rozwiązań w wymienionym obszarze i z całą pewnością otwiera ona wiele nowych pól badawczych.

okładka książki Wende? Wenden!

okładka książki Literatura źródłem związków frazeologicznych. Słownik Agnieszki Pieli

Agnieszka Piela

Literatura źródłem związków frazeologicznych. Słownik

Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2024, ISBN: 978-83-226-4391-4

Książka poświęcona została utartym konstrukcjom słownym wywodzącym się z szeroko rozumianej twórczości pisarskiej. Frazeologizmy o literackiej proweniencji nie były dotąd przedmiotem szczegółowej uwagi językoznawców, mimo że literatura stanowi jedno z najstarszych źródeł frazeologii. Opisywane związki nie doczekały się zbiorczego ujęcia w postaci publikacji, która pozwoliłby ukazać ich bogactwo i różnorodność w polszczyźnie. Prezntowany zbiór, mieszczący 142 jednostki językowe, stara się tę lukę w polskiej literaturze lingwistycznej wypełnić.

W książce znalazły się nie tylko połączenia notowane w słownikach, np.: czekać na Godota; dantejskie scenymoralność Kalego; rzeczywistość skrzeczy, ale i związki, które po raz pierwszy zostały ujęte w omawianej pracy, np.: jądro ciemności; komu bije dzwonto, co tygrysy lubią najbardziej; trzech budrysów.

W monografii nacisk położono na charakterystykę literackiego źródła frazeologizmu. Każdej jednostce poświęcono osobny artykuł hasłowy obejmujący: definicję, egzemplifikacje tekstowe, słownikowe notacje oraz komentarz odautorski zawierający informacje faktograficzno-kulturowe. Poznanie literackiej genezy funkcjonujących obecnie związków wydaje się ważne dlatego, że motywacja wielu z nich staje się coraz mniej czytelna dla użytkowników języka polskiego, w konsekwencji może ona ulec całkowitemu zatarciu.

return to top