Wystąpienie dr hab. Anny Maj na KONFERENCJI SZTUKA I AI „Czym jest dzieło sztuki w dobie sztucznej inteligencji?” jest zatytułowane: „Sztuka AI: ewolucja percepcji czy ewolucja wyobraźni?”
Wydarzenie w trybie hybrydowym odbędzie się przez trzy dni: piątek 17 maja w siedzibie Akademii Lecce przy Via Giuseppe Libertini, w sobotę 18 i niedzielę 19 maja Aragoński Zamek Otranto na Piazza Castello.
W konferencji wezmą udział światowej sławy artyści, nauczyciele i badacze, co umożliwi pogłębienie debaty na temat powiązania sztuki, kreatywności i sztucznej inteligencji. Zaprezentowane zostaną najbardziej aktualne i ważkie problemy obecne we współczesnych badaniach w obszarach kreatywnych, społecznych i kulturalnych, m.in. odpowiadając na pytania o pozytywne i negatywne skutki wykorzystania sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości w obszarze sztuki i kultury, o pojawiające się perspektywy promujące nowe paradygmaty podejścia do aktu tworzenia i użytkowania dzieła sztuki w środowisku sztucznej inteligencji. W drodze dyskusji z prelegentami m.in. rozwijane będą tematy dotyczące technologii stosowanych w produkcji artystycznej oraz funkcjonowanie nowych urządzeń cyfrowych i sztucznych.
Pomysłodawcą wydarzenia są Derrick Kerckhove, Tiziano Margiotta i Cosimo Accoto, a kuratorem jest Giulia Netti.
Jest to wydarzenie „hybrydowe” o zasięgu globalnym – gośćmi są: Derrick de Kerckhove, Horst Hortner, Anna Maj, Maurice Benayoun, Cosimo Accoto, Tiziano Margiotta, Tommaso Ariemma, Giulia Netti; zdalny udział, z połączeniem do transmisji strumieniowej na żywo: Carlo Rodomonti (Rai Cinema), Pat Pataranutaportn (M.I.T. Boston – USA), Rodrigo Borges i Marina Romagnoli Bethonico (Uniwersytet Minas Gerais BRAZYLIA), Barbara Carfagna (Rai 1, Codex Rai 3), Feng Mengbo i Leng Wen (Akademia Centralna w Pekinie, CAFA, Chiny), Francesco D’Isa (cyfrowe Artysta, autor i profesor Libera Academy of Fine Arts w Brescii). W wydarzeniu wezmą udział Rebecca Pedrazzi (historyk i krytyk sztuki specjalizujący się w sztuce AI) i Chiara Canali (krytyczka sztuki i kuratorka, dyrektor artystyczny festiwalu Parma 360) z okazji wystawy „Dzieło sztuki epoki Sztucznej Inteligencji (PARMA)”, pierwsza zbiorowa wystawa włoskich artystów poświęcona sztuce i sztucznej inteligencji.