Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Pedagogiki
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

UŚ brzmi w Pszczynie

17.12.2024 - 14:47 aktualizacja 17.12.2024 - 14:47
Redakcja: tomaszhuk

Wydziałowa współpraca z Okręgowym Ośrodkiem Wychowawczym w Pszczynie Łące nabiera rozpędu…

Czas tak szybko leci, dopiero co się poznaliśmy, niedawno podpisaliśmy umowę, a tu wzajemne odwiedziny, konferencje, współpraca i plany na przyszłe projekty, badania, aktywności!

Najpierw spotkanie Pana Dyrektora OOW Macieja Paź z Panią Prorektor dr Katarzyną Tryndą, prof. UŚ i pracownikami WNS, którzy interesują się problematyką resocjalizacji, potem seminarium na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji z władzami dziekańskimi, koordynatorami współpracy, pracownikami i Studentami. Następnie wzajemne wizyty i plany. Od początku iskrzyło i zapowiadało się, że mamy podobną energię, cele, wartości.

3 i 4 października 2024 roku spotkaliśmy się w Bratysławie na konferencji Križovatky XIII „Labyrint – cesta k zmene” z Panem Dyrektorem Maciejem Paź i to był już ogień! Szczegółowo omówiliśmy plany na przyszłe działania pożytkując spotkanie naukowo-społeczne.

Tam prezentowaliśmy referaty nt.:

Maciej Paź, dyrektor: Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, jej zmiany oraz system wychowawczy i oferta resocjalizacyjna Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Pszczynie Łące (Zákon z 9. júna 2022 o podpore a resocializácii maloletých, jeho zmeny a doplnenia a systém výchovy a resocializačná ponuka Okresného výchovného centra v Pszczyne.)

dr Ilona Fajfer-Kruczek: Uczeń niedostosowany społecznie w polskim systemie oświaty – diagnoza, procedury, pomoc (Sociálne neprispôsobiví žiaci v poľskom vzdelávacom systéme – diagnostika, postupy, pomoc)

dr Łukasz Kwadrans, prof. UŚ: Wsparcie i pomoc oraz ochrona małoletnich dzieci i młodzieży w pracy kuratora sądowego (probacja) (Podpora, pomoc a ochrana maloletých detí a mladistvých pri práci probačnej služby (probácia)

No i dzięki zaproszeniu Pana Dyrektora mogliśmy współuczestniczyć w wielu wymiarach (organizacyjnym, naukowym, praktycznym, społecznym) w Konferencji naukowo-szkoleniowej w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Pszczynie Łące pt.: „Profilaktyka i wsparcie rodziny nieletnich zagrożonych demoralizacją i wykolejonych społecznie”!

↗️ W Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Pszczynie Łące odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa poświęcona zagadnieniom profilaktyki oraz wsparcia rodzin i nieletnich zagrożonych demoralizacją oraz wykluczeniem społecznym.

↗️Konferencja poświęcona była zagadnieniom profilaktyki oraz wsparcia rodzin i nieletnich zagrożonych demoralizacją i wykluczeniem społecznym. Miała na celu omówienie najważniejszych aspektów pracy z młodzieżą i rodzinami, a także wypracowanie skutecznych form współpracy pomiędzy instytucjami oraz prezentację najlepszych praktyk w obszarze przeciwdziałania demoralizacji.

↗️ W wydarzeniu uczestniczył Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie – SSR Paweł Wicherek, który swoją obecnością podkreślił wagę współpracy między instytucjami na rzecz wsparcia młodzieży zagrożonej demoralizacją.

↗️ W gronie prelegentów znaleźli się eksperci z różnych instytucji m.in:

✔️ SSR Izabela Kuczera-Fatyga, Wiceprezes Sądu Rejonowego Katowice-Zachód, omówiła rolę sądów w procesie wspierania nieletnich oraz wskazała na wyzwania związane z wdrażaniem działań resocjalizacyjnych po wydaniu orzeczeń.

Dzięki współpracy Ośrodka Wychowawczego z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach swoje wystąpienia wygłosili

✔️dr Ilona Fajfer-Kruczek, Prodziekan Uniwersytetu Śląskiego (kampus Cieszyn), oraz

✔️dr Łukasz Kwadrans, Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (kampus Cieszyn)

➡️ Dr Ilona Fajfer-Kruczek zaprezentowała innowacyjne programy edukacyjne wspierające profilaktykę i pracę z młodzieżą zagrożoną wykolejeniem społecznym, które efektywnie wspierają proces wychowawczy i reintegracyjny.

➡️ Dr Łukasz Kwadrans podkreślił kluczową rolę środowisk edukacyjnych i kulturalnych w reintegracji społecznej młodzieży oraz zwrócił uwagę na znaczenie wczesnej profilaktyki.

✔️ Dr Olga Derwisz, Prokurator Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, skoncentrowała się na roli prokuratury w systemie prewencji wobec nieletnich, kładąc nacisk na budowanie świadomości prawnej młodzieży, aby zapobiegać problemom prawnym.

✔️ Mgr Maciej Paź, Dyrektor Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Pszczynie Łące, omówił systemowe podejście do pracy z młodzieżą i rodzinami oraz znaczenie profilaktyki już na wczesnym etapie rozwoju dzieci.

✔️ Ppłk Michał Ludwikowski, Dyrektor Zakładu Karnego w Wojkowicach, omówił metody pracy z młodocianymi sprawcami przestępstw w ramach systemu programowanego oddziaływania. Towarzyszyli mu również specjaliści z Działu Terapeutycznego zajmujący się również terapią uzależnień i tworzeniem programów profilaktycznych. Wspólnie zaprezentowali autorski program pt. „Efekt Żyrafy, czyli komunikacja zamiast agresji, jako element oddziaływań wobec młodocianych”. Program ten skupia się na budowaniu poczucia sprawczości i odpowiedzialności za własne decyzje oraz rozwijaniu komunikacji wolnej od agresji.

✔️ Mgr Agnieszka Bogusz, Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Krakowie, omówiła zintegrowane podejście w pracy kuratora z rodzinami, przedstawiając skuteczne metody interwencji i zapobiegania eskalacji problemów w rodzinach nieletnich.

✔️ Mgr Bernadeta Sojka-Jany, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, wskazała na rolę urzędów pracy w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, przedstawiając programy wsparcia zawodowego skierowane do młodzieży i ich rodzin.

↗️ Udział w wydarzeniu wzięli również eksperci i praktycy z różnych dziedzin, którzy podzielili się swoim doświadczeniem

m.in: Przedstawicieli sądów rodzinnych i karnych, prokuratorów, funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, pracowników Izby Dziecka w Bielsku-Białej, przedstawicieli Sądu Rejonowego w Mielcu, Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej, Sądu Okręgowego w Sosnowcu, przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Katowicach, zawodowych kuratorów oraz studentów III roku pedagogiki, resocjalizacji i socjoterapii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

↗️ Uczestnicy konferencji omawiali tematykę profilaktyki i wsparcia nieletnich, dzieląc się doświadczeniami i wypracowując nowe formy współpracy i programy profilaktyczne.

W konferencji uczestniczył również SSR Sławomir Zając, Sędzia Sądu Rejonowego w Pszczynie, który podkreślił znaczenie współpracy międzyinstytucjonalnej w procesie wsparcia młodzieży oraz efektywności podejmowanych działań.

↗️Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za wartościowe prelekcje, pełne cennych informacji i doświadczeń.

Dziękujemy za wspomaganie naszej współpracy Pani Wiktorii Stebel z OOW, a także uczestnikom konferencji za ich zaangażowanie i aktywność podczas dyskusji, a także za obecność, która była nieoceniona w tworzeniu tego wydarzenia. To dzięki wspólnej pracy i wymianie wiedzy możemy skutecznie przeciwdziałać problemom, z którymi boryka się młodzież zagrożona demoralizacją.

No, ale to nie koniec na ten rok…😉

W dniach 2-6.12.2024 r. gościliśmy u nas parowników Uniwersytetu w Pardubicach z Wydziału Sztuki i Filozofii, Instytutu Pedagogiki, Mgr. Adriana Sychrová, Ph.D. i Mgr. Lucie Hájková. W ramach stażu dydaktycznego nasze Współpracowniczki z Czech odwiedziły z wizytą studyjną pod opieką koordynatora współpracy dra Łukasza Kwadransa OOW w Pszczynie Łące. Z zainteresowaniem poznały polski system resocjalizacji ze szczególnym wglądem w pracę i aktywność OOW na przykładzie naszej zaprzyjaźnionej placówki.

OOW w Pszczynie Łące, Panie Dyrektorze, Współpracownicy – dziękujemy pięknie i czekamy na więcej!

img
return to top