Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Pedagogiki
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wielka Pardubicka – przyjaźń i współpraca naukowo-dydaktyczna!

17.12.2024 - 14:53 aktualizacja 17.12.2024 - 14:53
Redakcja: tomaszhuk

Od wielu lat współpracujemy z Uniwersytetem w Pardubicach, Republika Czeska. Łączą nas umowy partnerskie, program Erasmus +, wzajemne badania, publikacje, konferencje, wymiana akademicka i bardzo dobre relacje.

Nasi pracownicy odbywali niejednokrotnie staże dydaktyczne, a także przyjmowaliśmy nauczycieli akademickich z Pardubic w Cieszynie.

3 i 4 października 2024 roku spotkaliśmy się na zaproszenie doc. PhDr. Albín Škoviera, PhD. w Bratysławie na konferencji Križovatky XIII „Labyrint – cesta k zmene”. Szczegółowo omówiliśmy plany na przyszłe działania pożytkując spotkanie naukowo-społeczne.

Tam prezentowaliśmy referaty nt.:

dr Ilona Fajfer-Kruczek: Uczeń niedostosowany społecznie w polskim systemie oświaty – diagnoza, procedury, pomoc (Sociálne neprispôsobiví žiaci v poľskom vzdelávacom systéme – diagnostika, postupy, pomoc)

dr Łukasz Kwadrans, prof. UŚ: Wsparcie i pomoc oraz ochrona małoletnich dzieci i młodzieży w pracy kuratora sądowego (probacja) (Podpora, pomoc a ochrana maloletých detí a mladistvých pri práci probačnej služby (probácia)

Naukowcy z UŚ odbywali również w Uniwersytecie w Pardubicach staże naukowo-badawcze w ramach grantów, projektów wspieranych przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (dr hab. Barbara Grabowska, prof. UŚ i dr Łukasz Kwadrans, prof. UŚ).

Obszary zainteresowań badawczych, to przede wszystkim edukacja międzykulturowa, resocjalizacja, praca socjalna, wczesne wspomaganie, piecza zastępcza, prawa i ochrona małoletnich.

W tym roku w dniach 10-16.11.2024 również nasi pracownicy: dr hab. Barbara Grabowska, prof. UŚ, dr Alicja Hruzd-Matuszczyk, dr Ilona Fajfer-Kruczek i dr Łukasz Kwadrans, prof. UŚ, byli w Pardubicach na stażu dydaktycznym w ramach programu Erasmus +. Prowadzili zajęcia z obszaru resocjalizacji, pracy socjalnej, edukacji międzykulturowej, odbyli szereg spotkań naukowych i środowiskowych.

W dniach 2-6.12.2024 r. gościliśmy u nas parowników Uniwersytetu w Pardubicach z Wydziału Sztuki i Filozofii, Instytutu Pedagogiki, Mgr. Adriana Sychrová, Ph.D. i Mgr. Lucie Hájková. W ramach stażu dydaktycznego Erasmus + nasze Współpracowniczki z Czech odwiedziły z wizytą studyjną pod opieką koordynatora współpracy dra Łukasza Kwadransa OOW w Pszczynie Łące. Z zainteresowaniem poznały polski system resocjalizacji ze szczególnym wglądem w pracę i aktywność OOW na przykładzie naszej zaprzyjaźnionej placówki.

Z niecierpliwością czekamy na dalsze aktywności, współpracę, publikacje, konferencje, badania i projekty!

img
return to top