Francisco Pradas Esteban to doktorant z Universidad de Alicante (Hiszpania), który w semestrze zimowym gościł podczas trzymiesięcznego pobytu w Instytucie Pedagogiki. Podczas wizyty przedstawiciel hiszpańskiej uczelni aktywnie uczestniczył w życiu akademickim Instytutu oraz Wydziału Nauk Społecznych. Brał udział w kilku konferencjach naukowych oraz licznych spotkaniach m.in. z Dziekaną Wydziału dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, prof. UŚ oraz Dyrektor Instytutu Pedagogiki dr hab. Ireną Polewczyk, prof. UŚ – bez wsparcia której przybycie do Katowic byłoby niemożliwe.
Opiekę merytoryczną podczas wizyty pełniła dr Monika Frania, prof. UŚ, a wsparcie organizacyjne zaoferowali dr Karolina Skop – Pełnomocnik Dziekana ds. międzynarodowej wymiany akademickiej oraz dr Marcin Musioł.
Zainteresowania badawcze Francisco koncentrują się na szeroko pojętej technologii w kontekście procesu nauczania i uczenia się. We współpracy z badaczami i opiekunką merytoryczną podjął eksploracje w tym zakresie, które mają szansę pokazać perspektywą hiszpańsko-polską w wybranym aspekcie tego tematu. Dodatkowo w listopadzie gość wygłosił wykład popularno-naukowy dla studentów pt. „Shaping healthy digital minds: Future teachers and educators in the Tech Age”. W grudniu miał możliwość obserwacji wydarzeń związanych ze Śląskim Festiwalem Nauki w Katowicach. W styczniu mgr Francisco Pradas Esteban i dr Monika Frania, prof. UŚ odwiedzili wspólnie jedną z katowickich szkół podstawowych, aby promować wiedzę o Hiszpanii. W związku z tym, że gość jest też nauczycielem języka angielskiego w szkole podstawowej w swoim kraju – zarówno katowiccy uczniowie, jak i Hiszpan znaleźli łatwo nić porozumienia. Serdeczne przyjęcie w szkole było możliwe dzięki zaangażowaniu absolwentki Uniwersytetu Śląskiego – mgr Darii Szymury.
Podczas wizyty doktorant oprócz swojej dużej aktywności akademickiej miał również czas, aby spotkać się ze studentkami i studentami UŚ podczas warsztatów w SpinPlace, a „po godzinach” poznawać ciekawe zakątki Polski i Śląska, pogłębiając swoją wiedzę historyczną i geograficzną o naszym kraju. Nie obyło się bez ciekawych dyskusji o trudnych momentach w historii Polaków, kosztowania polskich potraw oraz wizyt w muzeach i innych instytucjach kultury.
Wspólnie z przedstawicielami Instytutu Pedagogiki nasz gość promował również wymianę oferowaną studentom w ramach programu Erasmus+.
Pobyt Francisco w Instytucie Pedagogiki WNS jest świetnym przykładem realizacji współpracy uczelni z sojuszu T4EU w praktyce. Panu Doktorantowi życzymy wszystkiego dobrego na drodze rozwoju naukowego!