Nauczanie języków obcych w ramach lektoratów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz stacjonarnych jednolitych magisterskich prowadzone jest w ramach pasm językowych:
– pasmo matematyczno – przyrodnicze;
– pasmo humanistyczno – społeczne;
– pasmo cieszyńskie;
– pasmo neofilologiczne.
Szczegóły dotyczące przypisania kierunków studiów do pasm językowych znajdują się w załączniku (zal20137701.pdf) do Zarządzenie Rektora nr 77/2013
Student wybiera lektorat z jednego języka obcego: angielskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego lub rosyjskiego pod warunkiem ich dostępności w ramach programów studiów na danym kierunku. Istnieją kierunki, które określają w swoich wymaganiach wobec studenta znajomość języka angielskiego.
Wymagany poziom biegłości absolwenta
Wybór języka i poziomu lektoratu jest bardzo ważny – zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy absolwent studiów pierwszego stopnia jest zobowiązany do wykazania się znajomością języka obcego na poziomie B2, zaś absolwent studiów jednolitych magisterskich – na poziomie B2+.
Studium Praktycznej Nauki Języków umożliwia studentom osiągnięcie wymaganej biegłości językowej poprzez uczestnictwo zajęciach lektoratowych. Studenci mogą również skorzystać z dodatkowej oferty kursów dokształcających SPNJO.
Student wykazuje osiągniętą biegłość językową poprzez zdanie egzaminu kończącego lektorat na odpowiednim poziomie lub przedłożenie stosownego certyfikatu biegłości językowej.
Zapraszamy do wykonania testów poziomujących i odpowiedniego wyboru lektoratu.
Organizacja zajęć językowych
Lektorat z języka angielskiego prowadzony jest na poziomie od B1/B2 do C1. Grupy międzywydziałowe języka angielskiego na poziomie A2 są grupami przeznaczonymi wyłącznie dla studentów kierunków:
– Wydziału Nauk Przyrodniczych (kierunki: Biologia, Biotechnologia, Ochrona Środowiska, Geologia stosowana),
– Wydziału Humanistycznego (kierunek: Komunikacja promocyjna i kryzysowa),
– Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych (wszystkie kierunki),
– Wydziału Nauk Społecznych (kierunki: Psychologia, Zarządzanie zasobami ludzkimi).
Do grup międzywydziałowych języka angielskiego na poziomie A2 rejestrują się studenci, którzy ze względu na program studiów mają obowiązek realizacji lektoratu języka angielskiego, a którzy uzyskali wskazanie z testu poziomującego z języka angielskiego niższy niż B1/B2.
Warunkiem uczestnictwa w lektoracie realizowanym przez SPNJO jest właściwe zarejestrowanie się do grupy w terminie internetowej rejestracji.
Terminy rejestracji podane są na stronie SPNJO w zakładce > lektorat > pierwsze kroki >
Test poziomujący, który jest obligatoryjny jeśli chcesz uczęszczać z zajęciach na poziom wyższy niż A1, znajduje się na platformie e-elarningowej > lektorat > pierwsze kroki >