• Polish

Jak kręciliśmy film o polskich i śląskich zwyczajach – wspomnienia z planu

05.01.2023 - 15:48 aktualizacja 10.07.2023 - 12:03
Redakcja: agatasoldrowska

7 września odbyło się nagranie ostatnie cyklu informacyjnych filmów dla kandydatów z zagranicy oraz obecnych pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, w ramach projektu Come2US, przy współpracy z Centrum Komunikacji Medialnej i Centrum Kultury i Języka Polskiego.

Głównym celem danych działań jest zminimalizowanie szoku kulturowego związanego z przyjazdem nowozatrudnionych pracowników do nowego kraju i brakiem wiedzy o zwyczajach.

Nagrane materiały dotyczą zwyczajów, świąt, pracy na uczelnie czy charakterystycznych cech savoir vivru. Filmy zostały stworzone  na podstawie dotychczasowego doświadczenia Szkoły Języka i Kultury Polskiej w kontaktach z cudzoziemcami.

Materiały nagrane w języku angielskim z napisami angielskimi. Filmy mają na celu pomóc w zrozumieniu Polskiej kultury, zapobiegnie możliwym nieporozumieniom i przez to ułatwić integrację z nowym otoczeniem.

Chcemy serdecznie podziękować Cafe Kattowitz (ul.Św. Jana 7, Katowice) za współpracę i świetny klimat. Wnętrze, tradycyjna kawa i śląski deser tradycyjny „Szpajza” − idealnie dają odczuć atmosferę i smak Katowic.

A man with a camera records three people in the cafe / Mężczyzna nagrywa za pomocą kamery trzy osoby siedzące przy stoliku w kawiarnifot. archiwum Come2US

GALERIA ZDJĘĆ

fot. archiwum projektu „Come2US”

Film o polskich i śląskich zwyczajach nagrywaliśmy w nastrojowej kawiarni Cafe Kattowitz

A man records a man and a woman going along the main street in summer / Mężczyzna nagrywa kamerą kobietę i mężczyznę idących ulicą latemfot. archiwum projektu „Come2US”

Nasi aktorzy – Tristan i Marie przeszli też jedną z głównych ulic Katowic

A man with a camera records three people in the cafe by the window / Mężczyzna nagrywa za pomocą kamery trzy osoby siedzące przy stoliku w kawiarni przy okniefot. archiwum projektu „Come2US”

Bycie aktorem ma swoje dobre strony – można na przykład spróbować lokalnych przysmaków takich jak szpajza

A man recording a couple going down the steps with Spodek building in the background / Mężczyzna nagrywający parę schodzącą ze schodów. W tle Katowicki Spodekfot. archiwum projektu „Come2US”

Nasi aktorzy przespacerowali się także po nowoczesnej Strefie Kultury

A man recording two people going along the wide street in summer / Mężczyzna nagrywający dwoje ludzi idących szeroką ulicą w letni dzieńfot. archiwum projektu „Come2US”

Nasz filmowiec – Piotr wszędzie towarzyszył Tristanowi i Marie z kamerą

Two men and a woman smiling and talking at the cafe table / Dwóch mężczyzn i kobieta uśmiechających się i rozmawiających przy stoliku w kawiarnifot. archiwum projektu „Come2US”

Marie, Tristan i Michał mogli przekonać się jak to jest być gwiazdami. Mieli też przy tym sporo zabawy.

logo NAWA

„Come2US – profesjonalizacja i centralizacja obsługi pracowników zagranicznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach”
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland (2020).