Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • English
  • Polish
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Jeden uniwersytet w czterech miastach

Uniwersytet Śląski w Katowicach jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się uczelni publicznych w Polsce. Posiada 8 wydziałów zlokalizowanych w 4 kampusach w Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie oraz w Cieszynie. Jest również częścią prestiżowego uniwersytetu europejskiego Transform4Europe.

Nasza uczelnia ma swoje miejsce na Mapie Infrastruktury Badawczej, stworzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, jako zaangażowany w 10 z 70 projektów umożliwiających prowadzenie ambitnych badań naukowych. Pracownicy uniwersytetu znajdują się też w gronie badaczy o największym wpływie na rozwój światowej nauki według. czasopisma „PLOS Biology”.

Dzięki wybitnym zespołom badawczym i dobrze wyposażonym laboratoriom jesteśmy obecni na międzynarodowej arenie naukowej, realizujemy od ponad roku program Inicjatywa Doskonałości Badawczej. Nasi naukowcy, specjaliści z kilkudziesięciu dyscyplin, cieszą się swobodą badań prowadzonych indywidualnie lub w ramach elastycznej struktury opartej na zespołach badawczych.

Realizując przyjętą misję, przyczyniamy się do rozwoju regionu poprzez obecność w jego życiu kulturalnym, współpracę z gospodarką i instytucjami publicznymi, a także szkołami i innymi instytucjami oświatowymi. Współpracujemy również z lokalnym biznesem i organizacjami trzeciego sektora. Uniwersytet Śląski jest również ważnym ośrodkiem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Poza działalnością naukową realizujemy szereg działań związanych z ubieganiem się o granty, realizowaniem międzynarodowych projektów czy organizacją rozmaitych wydarzeń popularyzujących naukę, jak np. Święto liczby Pi czy Śląski Festiwal Nauki KATOWICE.

Jesteśmy solidnym pracodawcą o ugruntowanej pozycji. Realizujemy strategię wynikającą z The Human Resources Strategy for Researchers, budując atmosferę sprzyjającą pracy i zapewniając stabilne warunki zatrudnienia, czego wynikiem jest przyznane przez Komisję Europejską wyróżnienie HR Excellence in Research.

Masz doświadczenie w sektorze edukacyjnym? Jesteś osobą aktywną, ciekawą świata? Chcesz pracować i rozwijać się w międzynarodowym, dynamicznym środowisku, z ciekawymi ludźmi? Wybierz Uniwersytet Śląski w Katowicach – dobre miejsce pracy, w którym panuje atmosfera wzajemnej życzliwości i otwartości. Czekamy na ciebie.

Rectorate
fot: Julia Szymala

Uniwersytet Śląski jest zlokalizowany w czterech miastach: Chorzowie, Cieszynie, Katowicach i Sosnowcu.

Kampus w Katowicach, zlokalizowany w centrum miasta, to siedziba Wydziałów: Nauk Społecznych; Nauk Przyrodniczych; Humanistycznego; Teologicznego; Prawa i Administracji, Nauk Ścisłych i Technicznych, a także Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego. W Katowicach znajduje się również rektorat uczelni, dlatego jest to najczęściej pierwsze z czterech miast odwiedzanych przez nowych pracowników uczelni. To nowoczesne miasto, w którym nie brakuje parków, kin, teatrów, restauracji czy kawiarni.

Kampus w Chorzowie to miejsce pracy, studiów i badań związanych z naukami ścisłymi, a także siedziba Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Nowoczesny kampus położony jest w miejscu, które sprzyja spacerom i odpoczynkowi, m.in. dzięki wielofunkcyjnej strefie aktywności.

Cieszyn, w którym znajduje się Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, to jedno z najciekawszych miejsc regionu. Malownicze graniczne miasto szczycące się bogatą kulturą regionalną, przyciąga przede wszystkim artystów. To jedyne w swoim rodzaju miejsce pracy i studiów..

Kampus w Sosnowcu położony jest w spokojnej dzielnicy miasta. Znajdują się tu m.in.: część obiektów Wydziału Humanistycznego (filologia angielska czy filologie słowiańskie) czy charakterystyczny budynek Wydziału Nauk Przyrodniczych zwany Żyletą, gdzie można zobaczyć (prawie) żywego dinozaura.

Co nas wyróżnia? Oraz Galeria:

NAWA logotype

„Come2US – profesjonalizacja i centralizacja obsługi pracowników zagranicznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach”
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland (2020).

return to top