Wydział Nauk Przyrodniczych

„Czy gdzieś są jeszcze dzikie zwierzęta?” – kolejne spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

22.06.2023 - 14:08 aktualizacja 22.06.2023 - 14:10
Redakcja: szczepansamulewicz

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Millennium Docs Against Gravity zapraszają na „Spotkania z eko-filmem”

27 czerwca 2023, godz. 17.30

Kinoteatr Rialto w Katowicach, ul. Św. Jana 24

Temat: „Czy gdzieś są jeszcze dzikie zwierzęta?”

Zapraszamy na projekcję filmu „Safari”

(reż. Ulrich Seidl, Austria, 2016, 88 min.)

Wakacyjny film o zabijaniu i ludzkiej naturze. Ulrich Seidl wraca do Afryki – ostatnim razem był tu, realizując pamiętną fabułę „Raj: miłość” o seksturystyce starszych białych kobiet. Tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających „uroków” mordowania zwierząt w rezerwacie. Proceder polowania na zwierzęta jest jak najbardziej legalny i zorganizowany w formie ekskluzywnych wczasów dla Europejczyków, pragnących przeżyć „dziką” przygodę na Czarnym Lądzie. Biznes turystyczny z polowaniami na gnu, zebry, czy żyrafy w ofercie prowadzi Austriak dobrze znający gusta przyjezdnych ze Starego Kontynentu. Seidl portretuje tych myśliwych-turystów w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Widzimy śmierć i cierpienie zwierząt. Niemieccy i austriaccy turyści strzelają, płaczą z ekscytacji, pozują do zdjęć z upolowaną zwierzyną. Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując ledwie skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą (https://www.againstgravity.pl/films/safari).

Spotkanie prowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda).

UWAGA: Wstęp wolny na podstawie wejściówek pobranych przez stronę kina (http://rialto.katowice.pl/) lub odebranych w kasie Rialta