Wydział Nauk Przyrodniczych

LXV Giełda Minerałów

03.03.2023 - 17:58, aktualizacja 13.03.2023 - 14:03
Redakcja: szczepansamulewicz

Wiosenna giełda minerałów odbędzie się w dniach 25 i 26 marca 2023r. na Wydziale Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Do Sosnowca przyjadą Wystawcy, Kolekcjonerzy i Sympatycy gemmologii, mineralogii i paleontologii. Na giełdzie można będzie podziwiać kolekcje polskich minerałów, skał, meteorytów i skamieniałości. Wystawcy zaprezentują także minerały i wyroby biżuteryjne pochodzące z różnych części świata.

Niektórzy wystawcy oferują swoje własne wyroby jubilerskie wykonane z rzadkich kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Zwiedzający będą mogli nie tylko oglądać, ale także zakupić prezentowane na giełdzie minerały, skamieniałości i biżuterię. Zapraszamy na Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ ul. Będzińska 60 w Sosnowcu, gdzie będzie można zobaczyć jak bardzo kolorowy i zróżnicowany jest świat minerałów, jaką formę mają pierwotne rudy popularnych metali oraz kamienie szlachetne.

Skamieniałości pozwalają poznać historię rozwoju życia na Ziemi. Meteoryty pozwalają dowiedzieć się jaki jest skład mineralny innych obiektów w naszym Układzie Słonecznym.

W sobotę 25 marca 2023r. o godzinie 17.00 zapraszamy na sesję popularnonaukową – Aula Międzywydziałowa, Będzińska 60, Sosnowiec

dr hab. Krzysztof Szopa, prof. UŚ   Terra mineralia- szukając skał i minerałów na pograniczu RPA i Namibii”

dr Andrzej Boczarowski  „W cieniu wulkanicznej katastrofy” (widowisko popularnonaukowe)

dr Dawid Surmik  „Paleopatologia, czyli na co mogły chorować dinozaury?”