Wydział Teologiczny

Przedstawiciele WTL na kongresie w Rzymie nt. „Wkład Córek Maryi Wspomożycielki w edukację”

03.10.2022 - 08:30 aktualizacja 12.11.2022 - 10:26
Redakcja: Wojciech Kamczyk
W dniach 25-30 września 2022 w Rzymie odbywał się Międzynarodowy Kongres nt. „Wkład Córek Maryi Wspomożycielki w edukację (1872-2022). Ścieżki, wyzwania, perspektywy”. Wydarzenie, które przypadało w 150. rocznicę powstania Instytutu FMA, miało charakter naukowy, a UŚ objął je swoim patronatem. Wydział Teologiczny reprezentowały Jadwiga Gorol, studentka nauk o rodzinie oraz dr Mariola Kozubek, która przewodniczyła sesji pt. „Ścieżki i perspektywy edukacji w świetle systemu prewencyjnego”.

Papież Franciszek skierował swoje przesłanie do uczestników, a kard. G. Ravasi i bp. V. Zani wygłosili referaty. W kongresie uczestniczyło prawie dwieście osób ze wszystkich kontynentów, w tym przedstawiciele środowisk naukowych, placówek dyplomatycznych, instytucji edukacyjnych i samorządowych, a ponad tysiąc uczestników łączyło się on-line.

Prezentowane wykłady oraz prowadzone dyskusje dotyczyły wychowawczego Systemu prewencyjnego św. Jana Bosko, stosowanego w różnych kulturach na całym świecie. Salezjańska pedagogia oparta na trójmianie: rozum, religia, miłość (ragione, religione, amorevolezza) jawi się jako odpowiedź na współczesny kryzys edukacji. Jubileusz 150-lecia FMA został uświetniony koncertem na Uniwersytecie Salezjańskim. Obszerny materiał z wydarzenia jest dostępny w językach: włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i portugalskim na stronie kongresu.