Wydział Teologiczny

10.05.2023 - 13:49 aktualizacja 10.05.2023 - 13:49
Redakcja: elizalubojanska
W dniu 6 maja w gmachu Archidiecezjalnej Poradni Psychologicznej „Przystań” w Katowicach odbyła się konferencja popularno-naukowa pt.: Do granic możliwości. O jedności i odrębności w budowaniu i przeżywaniu ludzkich relacji.

Organizatorami spotkania byli: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna „Przystań”.

Wśród prelegentów znaleźli się teolodzy, psycholodzy, psychoterapeuci – badacze i praktycy.

Tematyka obejmowała następujące kwestie:

Granice uległości. Osobiste i społeczne uwarunkowania ludzkich wyborów – dr Marcin Moroń (aspekty psychologiczne).

Kiedy jeszcze MY, a kiedy już ONI/ONE – o granicach w kontekście społecznymks. dr Tomasz Liszewski (aspekty społeczne).

Między „potrzebuję Cię” a „dam sobie radę sam”, czyli symbioza i autonomia u młodzieży okiem klinicysty – mgr Piotr Halkiewicz (aspekty psychoterapeutyczne).

Niełatwy okres rozwojowy – przywiązanie i jego granice w osobowości – mgr Magdalena Adler (aspekty pedagogiczne i psychologiczne).

Jedność i odrębność, czyli lekcja od Trójjedynego – ks. dr Grzegorz Strzelczyk (aspekty teologiczne).

Wprowadzenie i panel dyskusyjny: Moda na rozwój osobisty, czyli balans zależności z niezależnością  – ks. dr  Krzysztof Matuszewski.

Podczas konferencji poszukiwano równowagi między jednością a odrębnością w budowaniu zdrowych, dojrzałych – ludzkich relacji. Jedność a odrębność, indywidualizm a wspólnota, podobieństwo a odmienność. Prelegenci przyglądali się złożonej rzeczywistości pełnej paradoksów, m.in. zjawisku polaryzacji społecznej, w której gubi się spójnik „i”, czyli możliwość dostrzeżenia tego, co pomiędzy. Szczególną uwagę poświęcono związkom relacyjności człowieka z jego niezależnością. Związkom między ludzką zdolnością do tworzenia więzi, do współpracy w grupie i społeczeństwie a granicami jego Ja, których przejawem będzie indywidualizm, samodzielność, własna tożsamość. W podsumowaniu podkreślono: „Jedność i odrębność – w sobie, w związku, w rodzinie, we wspólnocie religijnej. Razem i osobno nie wykluczają się, ale dopełniają wzajemnie”.