Wydział Teologiczny

„Dla dialogu, pokoju i przyjaźni” – Katowickie Sympozjum Międzyreligijne (16/01/24), relacja

24.01.2024 - 19:23 aktualizacja 24.01.2024 - 19:23
Redakcja: Wojciech Kamczyk
Co roku w Kościele Rzymskokatolickim obchodzony jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Poprzedza go Dzień Judaizmu, a po nim obchodzony jest Dzień Islamu. Z tej okazji, na naszym Wydziale odbyło się Katowickie Sympozjum Międzyreligijne (16/01/24) pt. „Dla dialogu, pokoju i przyjaźni”.
Wydarzenie wpisuje się w rytm Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 i zostało zorganizowane przez: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Archidiecezję Katowicką, międzynarodowy Ruch Focolari oraz „Katowice – Miasto Nauki” jako inicjatywa lokalna.
W trakcie sympozjum uczestnicy wysłuchali wystąpień:
  • „Dialog, przyjaźń i pokój między wyznawcami różnych religii” – prof. Marek Rembierz z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ
  • „Szalom: Pokój – Dar Boga” – prof. rabin Joseph Levi z Gminy Żydowskiej Florencji i Sieny
  • „Chrześcijanie i muzułmanie: promotorzy miłości i przyjaźni” – prof. Amer Al Hafy z Uniwersytetu Al al Bayt i Królewskiego Instytutu Studiów Międzyreligijnych
Spotkanie zwieńczył koncert, apel o pokój i wspólne rozmowy. Warto dodać, że to właśnie w tej wieloletniej wspólnocie (formalnie od 2011) powstaje dla Państwa co roku „Kalendarz Trzech Religii”, który jest jeszcze dostępny w budynku naszego Wydziału i w UM Katowice.
Zdjęcia: Zbigniew Dyszka