Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Teologiczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Międzynarodowa konferencja naukowa „Christianity in Europe. Questions on Unity”

13.11.2024 - 13:41 aktualizacja 20.11.2024 - 12:00
Redakcja: urszulamazur

W dniach 4-7 listopada 2024 r. na Wydziale Teologicznym UŚ odbywała się europejska konferencja naukowa „Christianity in Europe. Questions on unity”. W wykładach i dyskusjach wzięła udział grupa renomowanych specjalistów z różnych europejskich ośrodków teologicznych. Studenci przeprowadzili ponadto warsztaty, w których wypracowywali własne spojrzenie na zagadnienia dyskutowane na forum specjalistów.

W punkcie wyjścia debat stanęła tematyka Synodu Biskupów, który w październiku odbywał się w Rzymie. Rozmówcami byli kard. Grzegorz Ryś, prof. Myriam Wijlens (Uniwersytet w Erfurcie, członek Komitetu Koordynacyjnego Synodu Biskupów), prof. Jerzy Sojka (ChAT Warszawa, członek Rady Światowej Federacji Luterańskiej), bp Jacek Grzybowski i bp Sławomir Oder. W drugiej części dnia teolodzy z ośrodków akademickich z Litwy, Czech, Słowacji oraz Polski podzielili się doświadczeniami i przemyśleniami z krajowych etapów procesu synodalnego.

W drugim dniu prof. Myriam Wijlens wprowadziła uczestników w problemy prawne związane ze zmianami postulowanymi na synodzie, odsłaniając przy tym szereg fundamentalnych kwestii teologicznych, leżących u podstaw postulowanych reform. Dalszy ciąg konferencji, poświęcony jej centralnemu tematowi, to jest jedności chrześcijaństwa w Europie, winien być rozumiany jako dyskusja nad tymi fundamentalnymi zagadnieniami wynikającymi z Synodu. W czasie kolejnej sesji Prof. Michael Seewald (Uniwersytet w Münster, Exzellenzcluster „Religion und Politik”, permanent fellow Wissenschaftskolleg zu Berlin) i prof. Damian Wąsek (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) przedstawili do dyskusji znaczenie niektórych elementów doktryny chrześcijańskiej dla zagadnienia kościelnej jedności. W popołudniowej sesji Prof. bp Alexandre Palma (Universidade Católica Portuguesa, Lizbona) oraz prof. Alberto lo Presti (Uniwersytet Lumsa, Rzym) wskazali na społeczno-historyczne i polityczne aspekty spluralizowania Europy i ich powiązania z pluralizmem i jednością w chrześcijaństwie.

Trzeci dzień rozpoczął się od dyskusji na temat głębi powiązania tożsamości chrześcijaństwa z kulturą i wynikających z tego faktu konsekwencji dla rozumienia relacji między faktyczną wielokształtnością chrześcijaństwa a jego roszczeniem do jedności wiary. W zagadnienie wprowadzili swoimi wystąpieniami prof. Margit Eckholt (Uniwersytet Osnabrück) oraz prof. Dirk Ansorge (Sankt Georgen Graduate School of Philosophy and Theology in Frankfurt). Druga sesja była poświęcona pytaniom o odpowiedzialność teologii za wspieranie jedności chrześcijan. Do inspirującej debaty wprowadzili swoimi referatami prof. Jean Ehret  (Luxembourg School of Religion & Society, Luxembourg) oraz dr Alex Villas Boas (Universidade Católica Portuguesa). Po południu odbyła się sesja „emerging scholars”.

W ostatnim, czwartym dniu odbyła się sesja, wypełniona dyskusją nad zaangażowaniem chrześcijan we wspieranie integracji europejskiej. W temat wprowadzili prof. Urszula Pękala (Saarland University, Saarbrücken) oraz prof. Jerzy Sojka (ChAT Warszawa). Przed zakończeniem konferencji studenci przedstawili sprawozdanie ze swoich prac warsztatowych.

fot. Mateusz Raczek

return to top