Rabin Szlomo Szabtaj Halewi Horowitz (hebr. Yosef Shlomo Shabtai Halevi Horowitz) urodził się w 1861 r. we Włodawie1, w jednej z najbardziej znanych i zasłużonych na przestrzeni wieków rabinackich dynastii, uważanej za najstarszą autentyczną rodzinę lewicką, której korzenie sięgają czasów proroka Samuela. Rabbi Horowitz był wnukiem słynnego cadyka Jakuba Icchaka Horowitza (1745-1815), nazywanego „Widzącym z Lublina”. W roku 1889, mając 28 lat, przybył do Zamościa, gdzie został mianowany rabinem2. Tam też podjał się prowadzenia jesziwy nazywanej Ajc chaim (Drzewo życia). Mieściła się ona przy staromiejskim bet ha-midraszu.3 Okres sprawowania przez Halewiego Horowitza funkcji rabina (1889-1928) przypadł m.in. na burzliwy okres I wojny światowej, kiedy to zamojska społeczność żydowska często znajdowała się w roli wygodnego kozła ofiarnego wśród walczących stron. Dzięki osobistej przyjaźni rabina z biskupem tarnowskim Leonem Walęgą oraz jego protekcji, niewielka wspólnota żydowska zdołała przetrwać. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Szlomo Szabtaj Halewi Horowitz zajął się przede wszystkim odbudową szkolnictwa żydowskiego w Zamościu. Był szanowany za swoją naukę i pobożność. Jego córka Hannah wyszła w 1906 r. za mąż za Zalmana Weilera – przyjezdnego studenta z Rygi, gdzie razem wyjechali wkrótce po narodzinach pierwszego syna Mojżesza Chajima. W 1922 r. opatrznościowo wyemigrowali oni do nowopowstałego Tel Awiwu w Palestynie. Dzięki temu podczas II wojny światowej uniknęli zagłady społeczności żydowskiej w Rydze i Zamościu, gdzie w roku 1943 z rąk niemieckich oprawców zginał także rabin Yoseph Halewi Horowitz.
1 Zob. https://www.horwitzfam.org/getperson.php?personID=I6660&tree=Complete, dostęp: 02.02.2022.
2 M.V. Bernstein, The Zamosc Memorial Book. A Memorial Book of a Center of Jewish Life Destroyed by the Nazis, Published at the Fifteenth Anniversary (1942-1957) after The First Slaughter of the Jews of Zamość, Mahwah – New Jersey 2004, 519.
3 A. Kopciowski, Żydowska Gmina Wyznaniowa w Zamościu w dwudziestoleciu międzywojennym, Studia Żydowskie. Almanach 1 (2011), 65.