Wydział Teologiczny

Pokonajmy nowotwory krwi – akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych (17-21 kwietnia 2023 r.)

24.03.2023 - 13:18, aktualizacja 24.03.2023 - 13:25
Redakcja: urszulamazur
W dniach 17 do 21 kwietnia 2023 roku (w godz. 9:30-17.30) na ternie Wydziału Teologicznego odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych organizowana w ramach programu studenckiego „Helpers Generation”

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. Do dzisiaj udało się zarejestrować i przebadać ponad 1 859 000 (styczeń 2023) potencjalnych dawców. 11 500 (styczeń 2023) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie fundacji DKMS oraz na Facebooku.

Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca.