Wydział Teologiczny

Wyjazd studyjny Ks. dr. Przemysława Sawy do Libanu

22.11.2022 - 12:31 aktualizacja 26.02.2024 - 10:34
Redakcja: elizalubojanska

W dniach od 30 września do 8 października 2022 r. pracownicy UŚ – Ks. dr Przemysław Sawa (WTL) oraz Pan dr hab. Aleksander Bańka, prof. UŚ (WH) przebywali na wyjeździe studyjnym w Libanie.

Pierwsze trzy dni miały charakter pielgrzymkowy, z mocnym akcentem duchowym. Kolejne były poświęcone głębszemu poznaniu duchowości maronickiej oraz kultury Libanu. Zostały nawiązane kontakty z Panem Raymondem Naderem – dyrektorem chrześcijańskiej telewizji Noursat w Libanie oraz współpracownikiem maronickiego patriarchy kardynała Béchary Boutrosa Raï. Cenne było przejście Doliną Świętą (Wadi Kadisza), kolebką maronitów oraz półtoragodzinne spotkanie z o. Jouhanną Khawat, eremitą, profesorem, tłumaczem na język arabski (liturgiczny dla maronitów) syriackich tekstów, pochodzących ze starożytności, już od św. Efrema Syryjczyka. Ojciec Jouhanna Khawat od wielu lat żyje w eremie przy klasztorze Mar Antinios-Kozhaya.

Wyjazd był okazją do stawiania pytań o podstawy duchowości chrześcijańskiej i różne jej kształty. Stał się też inspiracją do przybliżania duchowości Kościołów wschodnich  oraz do myślenia o szerszym projekcie badawczym dotyczącym wschodniej pobożności, obrzędowości i kulturze.

aleksandramiroslaw