Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Przedstawiciele Obserwatorium na Europejskim Kongresie Gospodarczym i Metropolitalnym Szczycie Innowacji 2024

15.05.2024 - 20:17 aktualizacja 20.05.2024 - 20:58
Redakcja: Zuzanna Neuve-Eglise
Tagi: #EKG, #europejskikongresgospodarczy, #innowacje, #metropolia, #MSI

Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress) to jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w Europie, które corocznie stanowi platformę do dyskusji nie tylko dla najważniejszych aktorów ze świata biznesu, ale także polityki, nauki i mediów. Dzięki połączeniu różnych perspektyw i doświadczeń Kongres jest kreatywnym miejscem wymiany myśli i debaty na temat problemów i wyzwań współczesnego świata.

Tegoroczna edycja wydarzenia była wyjątkowa, gdyż Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolita, współgospodarz Kongresu, po raz pierwszy zorganizowała także Metropolitalny Szczyt Innowacji, który rok wcześniej gościł w Metropolii Zagłębia Ruhry w Niemczech.

Przedstawiciele naszego Obserwatorium, dr hab. Robert Pyka, prof UŚ  i dr Zuzanna Neuve-Église, wzięli czynny udział w obchodach Kongresu i Szczytu Innowacji.

W ramach głównego programu wydarzenia prof. Pyka miał przyjemność wygłosić prelekcję na temat swoich badań miejsc innowacyjnych w Lyonie we Francji oraz dzielił się refleksjami w panelu dyskusyjnym m.in. ze światowej sławy ekspertem od miast kreatywnych, Charlesem Landrym (autorem książki „Kreatywne miasto: zestawy narzędzi dla miejskich innowatorów”). W dyskusji brali również udział przedstawiciele świata kultury oraz pracownicy urzędu metropolitalnego, którzy opowiedzieli o prowadzonych przez siebie projektach. Wizyta Charlesa Landry’ego w sercu Metropolii przybrała także wymiar osobisty. Prof. Pyka miał sposobność pokazać ekspertowi specyfikę miast konurbacji oraz miejsca szczególnie znaczące, w tym Bytom, z którym związana jest historia rodzinna Charlesa Landry’ego.

W czasie pierwszego i ostatniego dnia Szczytu Innowacji dr Zuzanna Neuve-Église miała natomiast okazję eksplorować przestrzenie innowacji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wraz z delegacją pracowników instytucji metropolitalnych i naukowców z Czech, Niemiec, Rumunii, Węgier i Polski. Program objął m.in. wizyty studyjne w siedzibie innowacyjnych przedsiębiorstw w zakresie mobilności i usług digitalowych w Gliwicach, jak również warsztaty i prezentacje poświęcone praktycznym aspektom Metropolitalnych Szkół Prototypowania GZM. Delegacja odbyła ekscytującą podróż testową pierwszym pojazdem autonomicznym w Polsce (bez udziału kierowcy) firmy Blees, jak również obejrzała efekty prototypowania w przestrzeni kampusu Uniwersytetu Śląskiego.

return to top