Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych

Ważne osiągnięcia projektu MECOG-CE „Strengthening metropolitan cooperation and governance in central Europe”: 1 rok za nami

29.05.2024 - 16:06 aktualizacja 26.06.2024 - 13:01
Redakcja: Zuzanna Neuve-Eglise

Mamy przyjemność podzielić się ważnymi osiągnięciami projektu MECOG-CE „Strengthening metropolitan cooperation and governance in central Europe” w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027.

Z ramienia naszego Uniwersytetu projekt realizowany jest przez zespół z Instytutu Socjologii i Obserwatorium OPMiM w składzie: dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ (Kierownik), dr hab. Krzysztof Bierwiaczonek, prof. UŚ, dr hab. Małgorzata Suchacka, prof. UŚ oraz dr Zuzanna Neuve-Église.

1. Rocznica Projektu: Dokładnie 1 kwietnia minął pierwszy rok trwania projektu, co oznacza zakończenie okresu wytężonej pracy zespołu Uniwersytetu Śląskiego nad analizą dobrych praktyk wzmacniających współpracę metropolitalną oraz współrządzenie w Europie. Jednocześnie rozpoczyna się kolejny fascynujący etap projektu, w którym wybrane narzędzia i praktyki będą testowane i adaptowane do nowych warunków w specjalnie stworzonych klastrach.
  2. Rezultaty: Dotychczas powstały cztery raporty (deliverables), które poruszają problematykę wyzwań i szans obszarów metropolitalnych w Europie Środkowej, jak również metropolitalnych systemów współrządzenia oraz dobrych praktyk. W ramach pierwszego pakietu prac (WP1) Zespół UŚ zebrał blisko 80 najlepszych praktyk i narzędzi wspierających współpracę metropolitalną w Europie, jako odpowiedź na zróżnicowane i złożone wyzwania obszarów miejskich.

a/ Report on metropolitan governance systems and existing tools/best practices at partner MAs for enhancing metropolitan cooperation
    LINK do raportu >>>

✨ Zobacz interaktywne Storymaps>>>

Zobacz podsumowanie dotyczące partnerskich obszarów metropolitalnych wraz z głównymi strukturami metropolitalnego zarządzania i wypracowanymi praktykami – Executive Summary>>>

b/Analysis of best practice outside partners’ regions
    LINK do raportu >>>
    c/ Wspólna Metropolitalna Wizja
    Common metropolitan Vision została opracowana przez Uniwersytet Karola w Pradze we współpracy ze wszystkimi partnerami konsorcjum MECOG-CE. Ten strategiczny dokument jest wyrazem zaangażowania różnych aktorów i decydentów z obszarów metropolitalnych w Europie Środkowej w budowanie kluczowego znaczenia wymiaru metropolitalnego w politykach krajowych i europejskich.

Link do dokumentu>>>

✅ Zachęcamy serdecznie do śledzenia aktualności projektowych na stronie internetowej MECOG-CE >>>

Dziękujemy za zainteresowanie projektem!