Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Praca przeglądowa pracowników naszego Instytutu na temat dominacji jąderkowej w Trends in Plant Science.

13.02.2023 - 08:02 aktualizacja 13.02.2023 - 08:02
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: botanika, brachypodium, DNA, genetyka, praca przeglądowa, publikacje, rna, rrna
8 lutego 2023 r. w opiniotwórczym Trends in Plant Science ukazała się praca przeglądowa pod tytułem Switch them off or not: selective rRNA gene repression in grasses. Jej wiodącymi autorami są pracownicy Zespołu Cytogenetyki i Biologii Molekularnej Roślin (ZCBMR) Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska na Wydziale Nauk Przyrodniczych, a publikacja powstała w ramach międzynarodowej i krajowej współpracy naukowej.

Tematyka pracy dotyczy od dawna znanego lecz ciągle słabo wyjaśnionego zjawiska selektywnego wyciszenia genów kodujących cząsteczki 18S, 5,8S oraz 25-28S rRNA, które występuje u niektórych gatunków allopoliploidalnych i mieszańców międzygatunkowych. Zagadnienie to jest obecnie jednym z wiodących tematów badawczych ZCBMR i analizowane jest przede wszystkim z wykorzystaniem modelowej trawy allotetraploidalnej Brachypodium hybridum.

Publikacja jest w otwartym dostępie.