Instytut Historii

Zmarł prof. Wacław Długoborski (1926-2021)

10.11.2021 - 09:30 aktualizacja 10.11.2021 - 09:30
Redakcja: dawidmadziar

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Profesora Wacława Długoborskiego, wybitnego historyka najnowszych dziejów Polski i Europy i nauczyciela akademickiego. Wychował wiele pokoleń historyków. Był bardzo ceniony przez swoich uczniów za życzliwość, inspiracje badawcze i dzielenie się swoim olbrzymim metodologicznym doświadczeniem. Profesor był historykiem a także świadkiem dramatycznych i skomplikowanych dziejów Polski w XX wieku. W czasie II wojny światowej był w Warszawie żołnierzem Armii Krajowej, po aresztowaniu przez Niemców w latach 1943-1945 więziony na Pawiaku i deportowany do KL Auschwitz, w Polsce Ludowej nie uniknął współpracy z władzą komunistyczną. Działalność dydaktyczną prowadził w kilku wyższych uczelniach w kraju i zagranicą (Uniwersytet Wrocławski, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Wyższa Szkoła Humanistyczna w Katowicach, uniwersytety w Berlinie, Bielefeld, Bochum i Wiedniu). Był członkiem wielu polskich i międzynarodowych organizacji naukowych, Od 1996 roku zajmował przez wiele lat stanowisko kuratora naukowego w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, był też członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. W latach 1976 –1978 Profesor był Dyrektorem Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.