Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) dla Priorytetu: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację dla Działania: FESL.10.25-Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki.
Projekt GreenMat
„GreenMat – Rozwój Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie nowych technologii materiałowych w kierunku zielonej transformacji regionu”
Celem projektu jest wzmocnienie potencjału w zakresie stosowania nowych technologii materiałowych poprzez transformację prowadzonych w dziedzinie inżynierii materiałowej w Uniwersytecie Śląskim edukacji i badań naukowych zgodnie z imperatywami zielonej gospodarki.
W projekcie zaplanowano następujące zadania:
- Szkolenia dla kadry naukowej Uniwersytetu Śląskiego.
- Krajowe i międzynarodowe konferencje dla pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego.
- Wizyty studyjne w przedsiębiorstwach oraz wiodących zagranicznych instytutach naukowych dla pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego.
- Przeprowadzenie badań zewnętrznych w wyspecjalizowanych jednostkach badawczych.
- Upowszechnienie wyników badań przeprowadzonych przez pracowników Instytutu Inżynierii Materiałowej poprzez publikacje w czasopismach naukowych.
- Warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego.
- Warsztaty z kontroli jakości i recyklingu materiałów z ekspertami z otoczenia gospodarczego dla studentów Uniwersytetu Śląskiego.
- Szkolenia dla kadry dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego.
- Zakup środków trwałych w celu doposażenia pracowni naukowych i laboratoriów związanych z zieloną i cyfrową gospodarką.
Grupę docelową projektu stanowi 180 osób w następującym podziale:
- KADRA DYDAKTYCZNA I NAUKOWA UCZELNI: łącznie 36 osób (16 kobiet, 20 mężczyzn).
- OSOBY STUDIUJĄCE: 60 studentów/studentek UŚ (24 kobiet, 36 mężczyzn) studiujących na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych.
- UCZNIOWE I UCZENNICE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH: łącznie 84 osób (47 kobiet i 37 mężczyzn) w wieku 15-20 lat uczących się w szkołach ponadpodstawowych, uczących się lub zamieszkałych w jednym z 7 podregionów (określonym w TPST) w woj. śląskim objętych procesem transformacji, zainteresowanych w szczególności naukami ścisłymi, chcących zdawać maturę z przedmiotów z zakresu nauk ścisłych (np. matematyka, fizyka).
Efekty projektu:
- Dzięki szkoleniom pracownicy będą przygotowani do wprowadzenia nowoczesnych programów, umożliwiających studentom zdobycie specjalistycznych umiejętności w zakresie zrównoważonej produkcji i badań materiałów wykorzystywanych w technologiach związanych z zieloną gospodarką. Programy te będą ściśle związane z aktualnymi potrzebami rynku pracy, kształcąc specjalistów gotowych do aktywnego udziału w transformacji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju.
- Wzrost jakości badań naukowych, efektywności procesów edukacyjnych oraz umożliwi realizację bardziej zaawansowanych projektów badawczych w obszarach zrównoważonego rozwoju i innowacji technologicznych.
- Efektywne rozpowszechnianie wyników badań projektu w społeczności naukowej i przemysłowej.
- Zwiększona widoczność i wpływ badań prowadzonych przez Instytut na arenie międzynarodowej, rozwój sieci współpracy i partnerstw naukowych, wzmocnienie wiedzy i umiejętności pracowników naukowych w zakresie najnowszych trendów i zielonych technologii.
Dostępność architektoniczna obiektów, w których prowadzone są aktywności:
Program
Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego 2021-2027
Kwota dofinansowania
Wartość projektu:
5 293 172,50 zł
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich:
4 763 855,25 zł
Okres realizacji
01.08.2024 – 30.06.2026
Zespół zarządzający
Koordynator Projektu:
dr inż. Robert Albrecht
Zastepca Koordynatora:
dr Maciej Zubko, prof. UŚ
Asystentka ds. administracyjnych:
lic. Anna Ciepiela
Adres biura projektu
ul. 75 Pułku Piechoty 1A, 41-500 Chorzów,
pokój F/-1/09
W celu uzyskania konkretnej informacji o najwygodniejszej metodzie poruszania się po obiekcie sugerujemy skonsultowanie z administratorem: inż. Wojciech Stelmaszak,
e-mail: wojciech.stelmaszak@us.edu.pl,
tel. +48 32 3497571.
- Ogłoszenie o naborze w ramach zadania nr 8 „Szkolenia dla kadry dydaktycznej Uniwersytetu Śląskiego”
- Ogłoszenie o naborze w ramach zadania nr 5 „Upowszechnienie wyników badań przeprowadzanych przez pracowników Instytutu Inżynierii Materiałowej poprzez publikacje w czasopismach naukowych”
- Ogłoszenie o naborze w ramach zadania nr 3 „Wizyty studyjne w przedsiębiorstwach oraz wiodących zagranicznych instytutach naukowych dla pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego
- Ogłoszenie o naborze w ramach zadania nr 2 „Krajowe i międzynarodowe konferencje dla pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego – Uniwersytet Śląski w Katowicach”
- Ogłoszenie o naborze w ramach zadania nr 1 „Szkolenia dla kadry naukowej Uniwersytetu Śląskiego”
- Ogłoszenie o naborze do projektu
Informacja dodatkowa
Osoby ze szczególnymi potrzebami, zarówno w procesie rekrutacji, jak i po przyjęciu do projektu, proszone są o kontakt z:
- koordynatorem projektu: dr inż. Robert Albrecht; e-mail: robert.albrecht@us.edu.pl, tel. 32 3497509
- koordynatorem ds. dostępności: dr Małgorzata Gajos-Gržetić, prof. UŚ; e-mail: malgorzata.gajos@us.edu.pl, tel. 32 3689716
- Centrum Obsługi Studentów: e-mail: dlastudenta@us.edu.pl;
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek przejawów dyskryminacji, ograniczających dostęp do projektu lub naruszających w szczególności Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 26 października 2012 r. (Dz. Urz.UE C 326 z 26.10.2012, str. 391); Konwencję o Prawach Osób Niepełnosprawnych, sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn.zm.) prosimy o zgłoszenie i kontakt z:
- koordynatorem ds. dostępności: mgr Anna Nawrot; e-mail: anna.nawrot@us.edu.pl; tel. 32 3591910
- inspektorem danych osobowych: mgr Dariusz Pawełczak; e-mail: dariusz.pawelczak@us.edu.pl; tel. 32 3592436
- przedstawicielem Komisji Równości i Różnorodności: Paweł Ziegler: pawel.ziegler@us.edu.pl; tel. 32 3592145
- Rzecznikiem praw i wartości akademickich: prof. dr hab. Jacek Górecki; e-mail: jacek.gorecki@us.edu.pl; tel. 32 3591149
- Rzecznikiem praw studenta i doktoranta: e-mail: rps@us.edu.pl
- Zał. nr 1 – Formularz zgłoszeniowy dla kadry naukowej i dydaktycznej
- Zał. nr 2 – Formularz zgłoszeniowy dla studentów i studentek
- Zał. nr 3 – Formularz zgłoszeniowy dla uczniów i uczennic
- Zał. nr 4 – Formularz klauzuli informacyjnej Instytucji Zarządzającej FESL 2021-2027
- Zał. nr 5 – Formularz klauzuli informacyjnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
- Zał. nr 6 – Formularz osobowy uczestnika uczestniczki projektu
- Zał. nr 7 – Deklaracja uczestnictwa w Projekcie
- Zał. nr 8 – Karta wyboru formy wsparcia dla kadry naukowej i dydaktycznej
- Zał. nr 9 – Karta wyboru formy wsparcia dla studentów i studentek
- Zał. nr 10 – Karta wyboru formy wsparcia dla uczniów i uczennic
- Zał. nr 11 – Rezygnacja z uczestnictwa w projekcie
Podstawy prawne
- Zarządzenie nr 172 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 27 listopada 2024 r. w sprawie realizacji Projektu pt.: „GreenMat – Rozwój Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie nowych technologii materiałowych w kierunku zielonej transformacji regionu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, Priorytet X Fundusze Europejskie na transformację, Działanie 10.25 Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki, współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Zarządzenie nr 175 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 29 listopada 2024 r. w sprawie ustalenia Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie: „GreenMat – Rozwój Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie nowych technologii materiałowych w kierunku zielonej transformacji regionu” dofinansowanego ze środków Priorytetu FESL.10 Fundusze Europejskie na transformację, Działania FESL.10.25 Rozwój kształcenia wyższego zorientowanego na potrzeby zielonej gospodarki, Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.Regulamin rekrutacji
- Zarządzenie nr 186 Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 4 grudnia 2024 r. w sprawie szczegółowych zasad (polityki) rachunkowości dotyczących ewidencji i rozliczania środków otrzymanych na realizację Projektu pn.: „GreenMat – Rozwój Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie nowych technologii materiałowych w kierunku zielonej transformacji regionu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 – 2027, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, Priorytet FESL.10.00 Fundusze Europejskie na transformację, Działanie FESL.10.25 Rozwój kształcenia wyższego zgodnie z potrzebami zielonej gospodarki.
Zadania realizowane w projekcie
KONTAKT
Biuro Projektu
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych,
Instytut Inzynierii Materiałowej
41-500 Chorzów, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, pokój F/-01/09
tel.: 32 3497509
Koordynator Projektu: dr inż. Robert Albrecht
E-mail: robert.albrecht@us.edu.pl
tel.: 32 3497509
Zastępca Koordynatora Projektu: dr Maciej Zubko, prof. UŚ
E-mail: maciej.zubko@us.edu.pl
tel.: 32 3497509
Asystentka ds. administracyjnych: lic. Anna Ciepiela
E-mail: anna.ciepiela@us.edu.pl
tel.: 32 3497515
W projekcie przewidziano ambitny pakiet szkoleń indywidualnych i grupowych, mający na celu kompleksowe rozwijanie kompetencji pracowników, które łączy przemysłowe certyfikowane szkolenia z analiz, wytwarzania i przetwórstwa różnych grup materiałów z zaawansowanymi technikami symulacji, programowania oraz obróbki wyników. Szkolenia oparte na technikach szeroko stosowanych w nowoczesnej gospodarce pozwolą kadrze poszerzyć ich wiedzę z zakresu cyfrowej i zielonej gospodarki, tak aby wdrażać wiedzę w przyszłości w przedsiębiorstwach. Takie kompleksowe podejście do szkoleń wychodzi naprzeciw wyzwaniom związanym z rozwojem zielonej gospodarki i zrównoważonym rozwojem.
Szkolenia będą prowadzone przez doświadczonych specjalistów i naukowców w formie wykładów, warsztatów i sesji praktycznych. W szkolenia będzie kładziony nacisk na wszystkie aspekty i zastosowania związane ze zrównoważonym rozwojem regionu i zastosowaniem ekologicznych metod w branży materiałowej, zgodnie z aktualnymi trendami globalnymi i krajowymi politykami ekologicznymi.
- Szkolenie z zakresu analizy materiałów porowatych (8 godzin wykładów i ćwiczeń)
- Szkolenie z zakresu analizy i obrazowania materiałów biologicznych technikami spektralnym (8 godzin wykładów i ćwiczeń)
- Szkolenie z zakresu pomiarów mikrowagi kwarcowej z dyssypacją energii (8 godzin wykładów i ćwiczeń)
- Szkolenie z zakresu nieniszczących metod badania materiałów (39x8h = 312 godzin wykładów i ćwiczeń)
- Szkolenie z zakresu metody badań tworzyw sztucznych (9 dni x 8h = 72 godziny wykładów i ćwiczeń)
Szkolenia przeznaczone są dla kadry naukowej Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych i związane są z pracami badawczymi zaplanowanymi w projekcie.
TERMINY REKRUTACJI: od IV kwartału 2024 r.
Celem tego zadania jest umożliwienie pracownikom naukowym Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego uczestnictwa w wybranych krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Udział w tych wydarzeniach ma kluczowe znaczenie dla promocji badań prowadzonych w Instytucie Inżynierii Materiałowej, nawiązywania międzynarodowej współpracy naukowej, a także dla prezentacji regionu śląskiego jako ważnego ośrodka innowacji i rozwoju naukowego. Dodatkowym cele zadania jest uaktualnianie wiedzy i umiejętności oraz zapoznanie się z najnowszymi światowymi trendami w dziedzinie inżynierii materiałowej dla zielonej gospodarki, co jest niezbędne do utrzymania wysokiego poziomu badań.
Celem tego zadania jest zorganizowanie wizyt studyjnych dla pracowników naukowych Instytutu Inżynierii Materiałowej w przedsiębiorstwach oraz wiodących zagranicznych instytutach naukowych. Wizyty te mają na celu zapoznanie uczestników z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie inżynierii materiałowej, przeprowadzenie wspólnych badań z naukowcami i pracownikami innych instytucji, nawiązaniem bliższych relacji z innymi ośrodkami naukowymi oraz przedstawicielami przemysłu. ale również skupienie się na aspektach związanych z zieloną gospodarką i zrównoważonym rozwojem. Realizacja tego zadania pomoże poszerzyć horyzonty naukowe uczestników oraz zdobyć nowe inspiracje do badań, szczególnie w zakresie technologii oraz materiałów stosowanych w nowoczesnej zrównoważonej gospodarce. Wizyty w przedsiębiorstwach pomogą po powrocie wspomóc regionalne firmy współpracujące z Instytutem wykorzystując pozyskaną wiedzę. Zwiększenie międzynarodowej współpracy i sieci kontaktów naukowych wpłynie na bezpośredni wzrost zdolności Instytutu do wdrażania nowych technologii związanych z zieloną gospodarką w swoich badaniach i projektach.
Celem tego zadania jest współpraca z wyspecjalizowanymi jednostkami badawczymi, które dysponują nowoczesną aparaturą analityczną i badawczą, niedostępną w ramach infrastruktury Instytutu. Dzięki tej współpracy możliwe będzie przeprowadzenie kompleksowych badań niezbędnych do oceny właściwości biologicznych, mechanicznych oraz strukturalnych materiałów poddawanych analizie w ramach projektu. Uzyskane wyniki przyczynią się do zwiększenia potencjału naukowego przyszłych rozpraw doktorskich Instytutu, artykułów oraz prezentacji na konferencjach.
- Badania Właściwości Biologicznych Próbek
- Badania Właściwości Toksykologicznych Próbek
- Badania Właściwości Zgodności z Tkanką Nerwową Próbek
- Badania Właściwości Biologicznych Próbek w Środowisku Tkanki Nerwowej
- Badania Właściwości Trybologicznych Próbek (Mikrościeralności)
- Badania genotoksyczności, rakotwórczości i toksyczności reprodukcyjnej
- Badanie pełnej orientacji krystalograficznej monokryształu nadstopu niklu metodą Ω-scan
- Badanie parametru sieciowego monokryształu nadstopu niklu metodą Ω-scan
- Badania Właściwości Biologicznych i Toksykologicznych Potencjalnych Biomateriałów
- Badania składu chemicznego próbek
- Spiekanie techniką SPS
- Badanie orientacji krystalograficznej metodą EBSD, specjalistyczna preparatyka próbek.
Celem tego zadania jest upowszechnienie wyników badań przeprowadzanych przez pracowników Instytutu Inżynierii Materiałowej poprzez publikacje w czasopismach naukowych z dostępem otwartym (open access). Publikacje te mają na celu nie tylko podzielenie się wiedzą i wynikami z szeroką społecznością naukową, ale również zwiększenie widoczności badaczy i Instytutu na arenie międzynarodowej.
Celem tego zadania jest przeprowadzenie dwóch edycji interaktywnych warsztatów edukacyjnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz zajęć z doradztwa zawodowego, mających na celu zainteresowanie młodzieży tematyką zrównoważonego rozwoju, nowoczesnych technologii i inżynierii.
Warsztaty „ZIELONA MECHATRONIKA” będą koncentrować się na czterech kluczowych tematach, które są istotne zarówno z perspektywy edukacyjnej, jak i z punktu widzenia przyszłych wyzwań społecznych i ekologicznych. Warsztaty przeznaczone dla maksymalnie 84 osobowej grupy uczniów (3 szkoły po 28 uczniów). Uczniowie zostaną podzieleni na 8 osobowe zespoły uczestniczące w następujących zajęciach:
- Materiały Przyjazne Środowisku: Warsztaty te skupią się na nowych materiałach i technologiach, które są zrównoważone i mają mniejszy wpływ na środowisko. Uczniowie nauczą się o recyklingu, biodegradowalnych materiałach i innowacjach w dziedzinie ekologicznych materiałów budowlanych.
- Programowanie Kluczem do Inteligentnych Budynków: Ten moduł przedstawi uczniom, jak programowanie i nowe technologie mogą przyczyniać się do tworzenia inteligentnych, energooszczędnych budynków. Będzie to obejmowało elementy automatyki budynkowej, systemów zarządzania energią i zastosowania IoT (Internetu Rzeczy) w architekturze.
- Automatyzacja Receptą na Kryzys Energetyczny: Uczestnicy dowiedzą się, jak automatyzacja i zaawansowane technologie mogą pomagać w zarządzaniu zasobami energetycznymi i minimalizować wpływ kryzysów energetycznych. Warsztaty te będą obejmowały tematy takie jak inteligentne sieci energetyczne, odnawialne źródła energii i efektywność energetyczna.
- Eko – Elektronika: Warsztaty te skoncentrują się na zrównoważonym podejściu do elektroniki, w tym na ekologicznym projektowaniu urządzeń, minimalizacji odpadów elektronicznych i sposobach ponownego wykorzystania i recyklingu komponentów elektronicznych.
Przewidywany termin spotkań: I edycja – wiosna 2025, II edycja – wiosna 2026
Celem zadania jest zorganizowanie serii warsztatów, które połączą studentów Uniwersytetu Śląskiego z ekspertami z otoczenia gospodarczego współpracującego z Instytutem. Warsztaty mają na celu zapewnienie studentom praktycznej wiedzy i doświadczeń w dziedzinie inżynierii materiałowej, wzbogacając ich edukację teoretyczną i przygotowując do przyszłej pracy w branży.
Tytuł warsztatów: „Warsztaty z kontroli jakości procesów i recyklingu materiałów inżynierskich”
Program Warsztatów:
- Wprowadzenie do Kontroli Jakości w Przemyśle: Normy międzynarodowe i strategie implementacji.
- Nowoczesne Technologie Recyklingu Materiałów: Przegląd, zastosowania i case studies na przykładzie produkcji akumulatorów.
- Analiza Przypadków z Przemysłu: Wnikliwe studia przypadków i dyskusje grupowe.
- Sesje Praktyczne: Zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i technologii.
Warsztaty zostaną zorganizowane dla 4 grup studentów 15 osobowych. Każdy warsztat obejmie 2h w siedzibie UŚ oraz 2h w Zakładzie przemysłowym.
Warsztaty są dedykowane studentom wyższych uczelni, szczególnie z kierunków związanych z inżynierią, technologią, zarządzaniem środowiskiem i zrównoważonym rozwojem – 60 osób.
Szkolenia z zakresu programowania oraz kontroli jakości mają na celu rozwój innowacyjnych umiejętności dydaktycznych. Program szkoleniowy ma na celu nie tylko wzbogacić wiedzę techniczną wykładowców, ale także umożliwić im efektywne przekazywanie tej wiedzy studentom oraz rozwijanie umiejętności interpersonalnych i metodycznych niezbędnych w nowoczesnej edukacji.
- Szkolenie z wykorzystania oprogramowania do symulacji Ansys
- Szkolenie z wykorzystania oprogramowania do symulacji Inventor Nastran
- Inżynieria Kontroli Procesu z elementami ISO 9001
- APQP – zaawansowane planowanie jakości wyrobów z procedurą PPAP
- Plany kontroli – tworzenie, weryfikowanie, nadzorowanie
- Szkolenie z zakresu CQI-15
- Szkolenie z emisji głosu
- Szkolenie z zakresu metod SCP
- PCA
- Programowanie w języku Python
- Programowanie w języku R
- Origin/OriginPRO
- Szkolenie indywidualne Public Speaking
- Szkolenie indywidualne Effective communication skills
- Zestawy komputerowe [10 szt.]
- Stacja robocza Dell XPS 9730 + oprogramowania Adobe/CorelDraw
- Stacja robocza Dell precision 9980 i oprogramowania Adobe/Coreldraw
- Przecinarka metalograficzna
- Precyzyjne urządzenie do badań mechanicznych
- Potencjostat/galwanostat cyfrowego AUTOLAB typ PGSTAT302N z modułem FRA32M
- Przystawka do pomiarów EBSD do skaningowego mikroskopu elektronowego