Instytut Literaturoznawstwa

„Sens życia, sens wiersza. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka” – monografia dr hab. Joanny Dembińskiej-Pawelec, prof. UŚ

24.02.2022 - 13:45 aktualizacja 24.02.2022 - 13:50
Redakcja: annaszumiec
Tagi: monografia, Stanisław Barańczak

joanna dembińska -pawelec okładka monografii ze stanisławem barańczakiem
źródło grafiki: wydawnictwo.us.edu.pl

Miło nam poinformować, że ukazała się nowa monografia dr hab. Joanny Dembińskiej-Pawelec, prof. UŚ zatytułowana „Sens życia, sens wiersza. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka”.

Twórczość Stanisława Barańczaka – poety, tłumacza, eseisty, krytyka literackiego – od lat skłania do opracowań, komentarzy i interpretacji. Nowe edycje jego spuścizny – korespondencja z Wisławą Szymborską, libretta oper Mozarta, przekłady poezji św. Jana od Krzyża – otwierają możliwości dalszych badań. Książka Sens życia, sens wiersza. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka podejmuje niedopowiedziane jeszcze wątki poetyckie, przekładowe, epistolarne i eseistyczne w dorobku pisarza. W interpretacjach Autorki kluczowa pozostaje perspektywa aksjologiczna, odsłaniająca wpisane w teksty Barańczaka zagadnienie sensu zarówno ludzkiej egzystencji, jak i własnej twórczości literackiej.

Patronat: „Śląskie Studia Polonistyczne”

Joanna Dembińska-Pawelec: Sens życia, sens wiersza. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 2021. ISBN: 978-83-226-4103-3, ss. 222.