Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Literaturoznawstwa
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Spotkania naukowe z cyklu „Ludzie – nauka – wpływ”

14.12.2023 - 15:12 aktualizacja 14.12.2023 - 15:13
Redakcja: annaszumiec
Tagi: spotkanie

spotkanie 5: dr Wojciech Ejsmond (IKŚiO PAN)

temat: Z grobowca przez aptekę i gabinet zoologiczny do muzeum – czyli jak powstawały kolekcje egipskich zabytków w Polsce

data wydarzenia: 20 grudnia (śr.) 2023

godzina: 15.30 [online – MS TEAMS]

grupa odbiorców: wszyscy

gość: dr Wojciech Ejsmond – archeolog specjalizujący się w pradziejach i pierwszych wiekach historii starożytnego Egiptu. Współkieruje Gebelein Archaeological Project (misją archeologiczną w mikroregionie Gebelein w południowym Egipcie) oraz Warsaw Mummy Project (interdyscyplinarnymi badaniami mumii w Warszawie). Kierowany przez niego zespół odkrył wcześniej nieznaną nekropolę z III tys. p.n.e. i najstarsze znane z kontekstu świątynnego modlitwy w Gebelein, a w ramach badań mumii odkryto, że jedna z nich to ciało kobiety z nadal zachowanym w macicy płodem, co jest pierwszym tego typu znaleziskiem w egipskiej mumii. Wojtek jest laureatem Stypendium START dla wybitnych młodych naukowców, przyznanym przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej oraz nagrody w dziedzinie nauk humanistycznych, którą przyznał mu Instytut de Republica. Prowadził wykłady m.in. na uniwersytetach w Bonn, Jaén, Auckland. Jest również zapraszany do publikowania w encyklopediach i podręcznikach akademickich wydawanych przez Oxford i Uniwersytet Amerykański w Kairze.

Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa). Osoby zainteresowane spotkaniem proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).

5. DR WOJCIECH EJSMOND_PLAKAT

dr wojciech ejsmond zdjęcie

return to top