Instytut Literaturoznawstwa

Projekt dr hab. Renty Dampc-Jarosz, prof. UŚ z dofinansowaniem NPRH – moduł Dziedzictwo Narodowe

08.03.2024 - 07:45 aktualizacja 08.03.2024 - 07:45
Redakcja: annaszumiec
Tagi: finansowanie, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki

Miło nam poinformować, że projekt pod kierownictwem dr hab. Renaty Dampc-Jarosz, prof. UŚ pn. „Polacy w Niemczech w świetle badań nad Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze – edycja dokumentów” otrzymał  finansowanie w ramach programu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki – moduł Dziedzictwo narodowe. Wartość projektu wynosi 771 667,45 zł.

Projekt stawia sobie za cel poddanie analizie naukowej gromadzonych od 1945 roku w Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze dokumentów, będących źródłem wiedzy o Polakach w Niemczech i stanowiących wartość, zarówno dla polskiej, jak i światowej kultury pamięci. Projekt zakłada uporządkowanie, opracowanie naukowe i krytyczną edycję materiałów źródłowych, sporządzanych w około tysiącu obozach dla tzw. dipisów, które dokumentują życie codzienne, budowanie struktur obozowych i kościelnych, relacji polsko-niemieckich, tworzenie szkolnictwa oraz wydawanie gazet. Dokumenty te stanowią wyraz conditio humana wyzwolonych z obozów więźniów i robotników przymusowych. Obok zachowanych w archiwum materialnych źródeł pamięci o Polakach w Niemczech, szczególnie w latach 1945–1951/1952, ale także w późniejszych – 60-tych i 70-tych XX wieku, mających charakter administracyjno-instytucjonalny, zostaną poddane badaniom także ego-dokumenty, będące subiektywnym świadectwem wydarzeń wojennych i powojennych. Opracowanie materiałów archiwalnych, a następnie ich upowszechnienie (edycja drukowana, strona internetowa, wystawa), przyczyni się do uzupełnienia i wzbogacenia wiedzy na temat losów Polaków na emigracji, zwłaszcza ich sytuacji w powojennych Niemczech oraz dalszych kolei życia na obczyźnie.

książka otwarta i okulary