Instytut Nauk o Ziemi

Co wpływa na pozycję czoła Lodowca Hansa na Svalbardzie?

21.01.2022 - 14:07 aktualizacja 21.01.2022 - 14:07
Redakcja: lukaszmalarzewski

Lodowiec Hansa, podobnie jak inne lodowce uchodzące do morza, zmienia pozycję czoła w cyklu sezonowym. Latem i jesienią ulega recesji, zimą i wiosną awansuje. Jednak w dłuższej skali czasowej (1992-2015) recesja przeważa nad awansem, co spowodowało wycofanie się lodowca o ponad kilometr.

Badania prowadzone były przez badaczy Instytutu Nauk o Ziemi we współpracy z oceanografami z firmy NORBIT-Poland w Sopocie, Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Instytutu Geofizyki PAN, Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz Instytutu Oceanologii PAN. Wyniki badań przeprowadzonych z wykorzystaniem obrazów satelitarnych pokazały, że temperatura powietrza wpływa na topnienie powierzchniowe lodowca. W dalszym ciągu, wypływanie dużej ilości wody z wnętrza lodowca intensyfikuje ruch turbulentny ciepłej wody atlantyckiej przed klifem. Powoduje to zwiększone topnienie i recesję w miejscach wypływu wody z lodowca, zwanych bramami lodowcowymi. Badania wykazały także, że temperatura morza decyduje o długości cyklu recesji sezonowej lodowca, a obecność ciepłych wód atlantyckich powodowała, że recesja lodowca przebiegała nawet do grudnia.

Błaszczyk M., Jania J.A., Ciepły M., Grabiec M., Ignatiuk D., Kolondra L., Kruss A., Luks B., Moskalik M., Pastusiak T., Strzelewicz A., Walczowski W., Wawrzyniak T., 2021: Factors Controlling Terminus Position of Hansbreen, a Tidewater Glacier in Svalbard. Journal of Geophysical Research: Eart Surface 126, 2: https://doi.org/10.1029/2020JF005763

Fluktuacje czoła Lodowca Hansa
Lodowiec Hansa