Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk o Ziemi
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Pracownicy Instytutu współautorami „Regionalnej geografii fizycznej Polski”

15.02.2022 - 12:31 aktualizacja 04.11.2022 - 11:59
Redakcja: lukaszmalarzewski

Dr hab., prof. UŚ Urszula Myga-Piątek i dr hab. Jerzy Nita, pracownicy naszego Instytutu znaleźli się wśród pięćdziesięciu autorów monografii pt. „Regionalna geografia fizyczna Polski”. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego Bogucki na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Powszechnie wykorzystywana wersja regionalizacji fizycznogeograficznej Polski prof. Jerzego Kondrackiego została opracowana ponad 50 lat temu. Chociaż jej kolejne publikowane wersje ulegały niewielkim zmianom, to zasadnicze założenia nawiązywały do stanu wiedzy przed wielu lat. W okresie tym wiedza na temat środowiska przyrodniczego Polski rozwinęła się znacząco. To skłoniło geografów do weryfikacji granic mezoregionów, czego efektem jest nowa mapa podziału fizycznogeograficznego Polski, opublikowana w 2018 roku w czasopiśmie Geographia Polonica. Jednocześnie, podjęto działania mające na celu opracowanie rozszerzonej i ujednoliconej wersji charakterystyki regionów Polski. To właśnie ich efektem jest „Regionalna geografia fizyczna Polski”.

Monografia opracowana została z myślą o jej wykorzystaniu do prac nad audytem krajobrazu. Może także pełnić funkcję podręcznika akademickiego wykorzystywanego przede wszystkim na studiach z zakresu geografii i  gospodarki przestrzennej, ale przydatnego również do prowadzenia zajęć na innych kierunkach kształcenia.

Cały podręcznik jak i karty informacyjne mezoregionów można pobrać na stronie: https://www.gov.pl/web/gdos/juz-jest-monografia-poswiecona-regionalnej-geografii-fizycznej-polski-wspomoze-audyty-krajobrazowe

Okładka książki
return to top