Instytut Nauk o Ziemi

Laboratorium analiz geochemicznych i izotopowych oraz do separacji minerałów akcesorycznych – MAGIC

21.06.2023 - 12:49 aktualizacja 21.06.2023 - 13:41
Redakcja: lukaszmalarzewski

W Instytucie Nauk o Ziemi działa unikalne na skalę ogólnopolską, a także światową, przyjazne dla środowiska laboratorium MAGIC do przygotowania prób do analiz geochemicznych oraz izotopowych oraz do separacji minerałów akcesorycznych. Separacja mineralów akcesorycznych wykorzystuje technikę Söderlunda do separacji baddeleyitu – pospolitego minerału akcesorycznego skał maficznych. Mimo krótkiego czasu pracy, laboratorium współpracuje z zespołem międzynarodowym 'Supercontinent Project’ (www.supercontinent.org), zajmującym się badaniem zapisu Wielkich Prowincji Magmowych (LIPs) dla celów wielkoskalowej eksploracji geologicznej, pod kierownictwem Dra Richarda Ernsta z Carleton University (Kanada), finansowanym przez największe i najbardziej prestiżowe światowe koncerny wydobywcze. Wyniki będą opublikowane po jednorocznym embargo licząc od daty raportu projektu. W naszym laboratorium był separowany baddeleyit z dajek maficznych z kratonu Congo w Gabonie i Kamerunie, obecnie datowany w Kanadzie. W laboratorium MAGIC można separować także wszelkie inne minerały akcesoryczne w sposób szybki, tani, efektywny przyjazny dla środowiska (bez użycia toksycznych cieczy ciężkich). W skład laboratorium wchodzą:

• Kruszarka ASC Scientific zapewnia kruszenie do frakcji piaszczystej (sfinansowane z kosztów pośrednich grantu NCN – Sonatina 3 – UMO-2019/32/C/ST10/00238).
  • Młyn wibracyjny dyskowy Retsch RS200 – ucieranie próbek do frakcji pyłowej (finansowane ze środków NCN – Opus 17 – UMO-2019/33/B/ST10/00158.).
  • Młyn kulowy Retsch PM100 (tzw. planetarny) służy do końcowej pulweryzacji prób skalnych (sfinansowany z kosztów statutowych INoZ).
  • Myjka ultradźwiękowa Retsch UR1 – do czyszczenia skał i sit (sfinansowana z kosztów statutowych zespołu Z08).
  • Stół separacyjny Holmana-Wilfleya, bazujący na wodzie do separacji minerałów akcesorycznych z implementacją techniki Söderlunda (sfinansowany przez NCN – grant – Opus 17 – UMO-2019/33/B/ST10/00158).
  • W najbliższym czasie dołączy do zestawu stereoskopowy mikroskop binokularny Zeiss Stemi 508 do ręcznego wybierania/czyszczenia prób mineralnych pod dużymi powiększeniami oraz fotografowania minerałów ciężkich  (finansowane z grantu NCN Opus – Opus 17 – UMO-2019/33/B/ST10/00158).