Od 11 kwietnia do 16 maja mgr Emilie Szwajnoch przebywała na wyjeździe badawczym w Kanadzie. W trakcie pobytu w Montrealu, Kingston, Ottawie i Toronto, Emilie pracowała nad artykułem naukowym i podsumowywała wyniki badań prowadzonych w ramach grantu Preludium, dotyczących tego w jaki sposób i z jakim efektem Chiny mogą eksportować do Azji Centralnej swoje rozwiązania z zakresu polityki bezpieczeństwa do krajów Azji Centralnej. W ramach tego przeprowadziła szeroko zakrojone konsultacje z licznymi badaczami zajmującymi się m.in. tematyką inwigilacji oraz kwerendę biblioteczną.
Podczas wyjazdu wzięła również udział w wydarzeniu honorującym życiowy dorobek Davida Lyona – profesora w Uniwersytecie Queen’s w Kingston, który jest kluczową postacią dla badań nad inwigilacją i założycielem Surveillance Studies Centre oraz inicjatorem międzynarodowej społeczności badającej to zagadnienie. W ramach wydarzenia mgr Szwajnoch miała zaszczyt zaprezentować swoje badania przed badaczami z całego świata należącymi do tej społeczności. Spędziła również tydzień, pracując z profesor zajmującą się inwigilacją na Université du Québec à Montréal.
Wygłosiła też wykład dotyczący uprzedniej fazy jej badań na Uniwersytecie Montrealskim, który został nagrany i dostępny jest pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=RlewbGIL2VA
Wszystkich zainteresowanych chińskim Systemem Zaufania Społecznego zachęcamy do przesłuchania wystąpienia.
Wyjazd został sfinansowany ze środków grantu Preludium o numerze rejestracyjnym 2020/37/N/HS5/02910.