Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Pedagogiki
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Czego uczy nas mistrz Yoda? O relacji nauczyciel-uczeń z prof. Katarzyną Krasoń

11.05.2021 - 13:16 aktualizacja 11.05.2021 - 13:16
Redakcja: tomaszhuk
Czy wielkie hollywoodzkie produkcje mogą nas uczyć i inspirować? Jakie elementy obecne w kinie nowej przygody mogą przydać się do kształcenia przyszłych nauczycieli, wychowawców czy terapeutów? Jak wygląda droga od padawana do mistrza? Zapraszamy na dziewiąte spotkanie z cyklu Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show, podczas którego gościć będziemy mistrzynię Jedi prof. Katarzynę Krasoń z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych UŚ.

 

Autorkę książki Padawanika. Przebudzenie mocy w doświadczeniu zapośredniczonym. Studium o filmie, wychowaniu i wsparciu rozwoju (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2020) interesują przede wszystkim filmy, w których istotnym motywem jest relacja między uczniem i nauczycielem. Połączenie wątków obecnych w kinie nowej przygody z problematyką pedagogiczną prof. Katarzyna Krasoń nazywa padawaniką. Źródeł tego nowego pojęcia należy szukać w odległej galaktyce, a konkretnie w sadze Gwiezdne Wojny George’a Lucasa, gdzie relacja Mistrz-Padawan stanowi jedną z głównych osi fabularnych.

Książka jest próbą połączenia wątków filmowych z problematyką pedagogiczną, za główną kanwę rozważań posłużyły kategorie zaczerpnięte z kosmicznej sagi Gwiezdne wojny George’a Lucasa”, pisze prof. Katarzyna Krasoń. Zagadnienia podjęte przez autorkę mają charakter analizy dzieła filmowego i jego oddziaływania na widza jako elementu edukacji poprzez popkulturę. Kontekst wychowawczy dotyczy w tym przypadku roli nauczyciela w relacji z uczniem, „z podziałem na porządek koncentracji na wychowanku lub na programie nauczania”.

Badaczka z Wydziału Nauk Społecznych UŚ podkreśla, że metafory obecne w filmach nowej przygody niosą w sobie potencjał odkrywania prawdy o sobie. Co ciekawe, w jej książce na próżno szukać przykładów dość oczywistych, a więc filmów z gatunku teacher movie. Obiektem zainteresowania autorki są niemal wyłącznie dzieła popkulturowe, traktowane dotąd przez pedagogów jedynie w kategoriach czystej rozrywki.

Czego uczy nas popkultura? Czy każdy z nas może być mistrzem Yodą lub Lukiem Skywalkerem? Czy kodeks Jedi jest bardziej egalitarny, czy może raczej elitarny? Jaki świat przygotował dla swojego syna dr Henry Jones Sr. (ojciec słynnego Indiany Jonesa z filmów Stevena Spielberga)? Na te i inne pytania prof. Katarzyna Krasoń odpowie podczas dziewiątej odsłony Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show.

Spotkanie online 13 maja 2021 roku o godzinie 18.00 poprowadzi Katarzyna Głuch-Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice.

Linki do transmisji

Dotychczasowe spotkania dostępne są na uniwersyteckim kanale YouTube.

img
return to top