• Polish
Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Zaproszenie na warsztat spekulacyjny „Przyszłość Górnego Śląska NIE w czarnych barwach”

13.05.2024 - 12:53 aktualizacja 30.07.2024 - 15:11
Redakcja: JO

Studentka Kolegium ISM Pani Julia Sojda zaprasza na warsztat spekulacyjny „Przyszłość Górnego Śląska NIE w czarnych barwach” realizowany w ramach modułu Tutoring naukowy.

Kryzys wyobraźni to wielopłaszczyznowy kryzys myślenia o współczesności i przyszłości, który dotyka życia społecznego, ekologii, zarządzania miastem, relacji z historycznym dziedzictwem i wielu dziedzin życia, również międzyobszarowo. Przeciwdziałanie mu jest szczególnie ważne w kontekście globalnego zagrożenia zmianami klimatu.

Odpowiedzią na kryzys wyobraźni może być pozytywne myślenie spekulatywne, otwieranie wyobraźni na wizje przyszłości zakładające reintegrację życia ludzkiego ze środowiskiem, dostęp do wielogatunkowych dóbr wspólnych, narrację skupioną na życiu, a nie śmierci, którą ciężko jest przechwycić dla własnych celów. Dlatego Pani Julia proponuje diagnozę problemów najbardziej dotykających uczestników warsztatów i dokonanie gestu pozytywnej spekulacji w zidentyfikowanych obszarach.

Warsztaty będą cennym elementem w procesie wypracowywania pozytywnych wizji przyszłości dla Metropolii i jej mieszkańców. Zakładają one wielopoziomowe podejście do problemu – są odpowiednie dla studentów różnych kierunków, o różnych zainteresowaniach i różnorodnej wyobraźni.

Warsztat odbędzie się 8.05.2024 w Kato Science Corner (Młyńska 2, 40-098 Katowice) w godzinach 13:00-15:00.

Aby wziąć udział w warsztacie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej https://forms.gle/i4ZHzXe5i8oEpL9c8. Liczba miejsc jest ograniczona.

Pani Julia jest pod opieką tutorską dr. Adama Pisarka.