Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Śląskiego (SPNJO UŚ) jest kolegium Uniwersytetu Śląskiego, międzywydziałową jednostką działającą nieprzerwanie od 1 października 1968 roku. Posiada bogatą tradycję i wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języków obcych oraz w przeprowadzaniu egzaminów językowych. Na tym fundamencie opiera się współczesna oferta dydaktyczna SPNJO, skierowana zarówno do studentów i pracowników Uniwersytetu, jak i do osób spoza środowiska akademickiego.
SPNJO funkcjonuje zgodnie ze Statutem Uniwersytetu Śląskiego i aktywnie wpisuje się w realizację jego misji, wspierając proces kształcenia językowego jako istotny element rozwoju osobistego i zawodowego. Realizacja tej misji możliwa jest dzięki:
- oferowaniu wysokiej jakości usług edukacyjnych w przyjaznym środowisku opartym na zasadach równości, wsparcia i otwartości,
- wspieraniu samodzielnego rozwoju językowego osób uczących się,
- stałemu podnoszeniu kompetencji zawodowych kadry dydaktycznej i administracyjnej,
- tworzeniu i realizacji programów nauczania zgodnych z aktualnymi trendami i podejściami metodycznymi.
Strategicznym celem SPNJO jest utrzymanie i dalsze umacnianie statusu akademickiego centrum nauczania języków obcych, które łączy tradycję z innowacyjnością, odpowiadając na wyzwania współczesnej edukacji i potrzeby różnorodnych grup odbiorców.
Założenia dydaktyczne i podejście do uczenia się
Osoby uczące się są aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego. To założenie przyświeca realizacji celów lektorów i lektorek obu Zespołów dążących do tego, aby:
- jasno określać cele kursów i zajęć oraz oczekiwane efekty kształcenia,
- dostosowywać treści i metody nauczania do poziomu oraz potrzeb uczestników,
- zapewniać różnorodność form pracy i dynamikę zajęć,
- tworzyć środowisko sprzyjające współpracy, zaangażowaniu i autonomii,
- wspierać refleksję nad procesem uczenia się oraz ocenę własnych postępów,
- zapewniać regularną i konstruktywną informację zwrotną,
- zachęcać do korzystania z oryginalnych tekstów i materiałów, również wskazanych przez uczestników kursów.
Istotnym elementem praktyki dydaktycznej lektorów i lektorek SPNJO jest również kształtowanie umiejętności samodzielnego uczenia się, w tym rozwijanie strategii uczenia się języków obcych oraz korzystanie z wiarygodnych źródeł (w tym internetowych), które wspierają dalszy rozwój językowy i zawodowy.
Kadra dydaktyczna
Zespół SPNJO tworzy niemal 50-osobowa kadra akademicka, składająca się z doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, w większości absolwentów Uniwersytetu Śląskiego. Nauczyciele języków specjalistycznych wykorzystują możliwości jakie daje współpraca z poszczególnymi wydziałami uczelni. Stale podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe – uczestniczą w konferencjach naukowych i szkoleniach, prowadzą działalność badawczą i publikacyjną oraz aktywnie rozwijają swoje kompetencje dydaktyczne.
Wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami
SPNJO współpracuje z Centrum Obsługi Studentów i Centrum Dydaktyki Ogólnouniwersyteckiej . Po przeszkoleniu lektorzy prowadzą zajęcia dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz uczestniczą w projektowaniu programów kształcenia i oceniania opartych na zasadach uniwersalnego projektowania dydaktyki. Korzystają przy tym z rekomendacji opracowanych przez specjalistów SPNJO w tym zakresie w ramach projektu DUO.
Egzaminy i certyfikacja
Zajęcia językowe prowadzone są zgodnie z wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 14 listopada 2018 r., określającym poziomy znajomości języka obcego według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR/ESOKJ). SPNJO prowadzi zajęcia przygotowujące do egzaminów poświadczających biegłość językową na poziomach wymaganych odpowiednio na studiach I i II stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.
Jednostka przeprowadza również egzaminy certyfikujące, których pozytywne zaliczenie umożliwia uzyskanie Akademickiego Certyfikatu Znajomości Języka Obcego, a lektorzy SPNJO uczestniczą w komisjach egzaminacyjnych w przewodach doktorskich. SPNJO jest jednostką organizującą egzaminy, nad którymi czuwa Rada koordynacyjna ds. certyfikacji i poświadczania kompetencji językowych.