Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kursy języka specjalistycznego
są dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych słuchaczy. Oferujemy różnorodny zakres tematyczny oraz autorskie programy. Każdy z naszych kursów  ma na celu pogłębienie znajomość języka mówionego oraz pisanego dla potrzeb zawodowych oraz naukowych. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych nauczycieli akademickich, posiadających uprawnienia tłumacza przysięgłego.

W ramach kursu słuchacze rozwijają umiejętność:

  • rozumienia różnego rodzaju tekstów pisanych i  wypowiedzi ustnych,
  • redagowania form pisemnych właściwych dla danej dziedziny,
  • formułowania wypowiedzi ustnych, posługując się regułami organizacji wypowiedzi,  odpowiednim rejestrem i stylem, korzystania dla celów terminologicznych ze specjalistycznych tekstów paralelnych.

Języki: angielski

  • poziomy: B2-C1
  • tryb nauki:  semestralny
  • długość kursu:  30 godzin lekcyjnych w semestrze
  • intensywność spotkań: jeden raz w tygodniu (90 minut), z możliwością zwiększenia liczby spotkań do 2 na życzenie słuchaczy.

 


 

Legal English – angielski język prawny i prawniczy
Celem kursu jest przygotowanie i wstępne usystematyzowanie kompetencji językowych niezbędnych do pracy w środowisku języka prawnego, wprowadzenie kanonu języka prawnego i zdobycie przez kursantów orientacji w środowisku języka specjalistycznego oraz wykształcenie praktycznych umiejętności, takich jak:

  • korzystanie z podstawowego zakresu specjalistycznej terminologii prawniczej w następujących obszarach: system prawa, prawo umów, prawo działalności gospodarczej,
  • poszukiwanie i właściwy dobór terminologii prawniczej w języku angielskim,
  • omawianie przepisów z wybranych gałęzi prawa polskiego w języku angielskim,
  • dyskusje na tematy omawianych w trakcie kursu zagadnień prawnych w języku angielskim,
  • czytanie, omawianie i interpretacja standardowych klauzul umownych w języku angielskim, a także tworzenie lub przekład prostych postanowień umownych,
  • formułowanie krótkich wypowiedzi pisemnych w języku angielskim dotyczących omawianych w trakcie kursu dziedzin prawa;
  • rozumienie ze słuchu wypowiedzi w języku angielskim dotyczących omawianych w trakcie kursu zagadnień prawnych,
  • rozpoznawanie i właściwe rozumienie typowych struktur gramatycznych oraz stylistyki angielskiego języka prawnego i prawniczego.
  • Rozpoznawanie i rozumienie różnicy w użyciu false friends – słów, które z punktu widzenia morfologicznego są podobne, często mają podobną ortografię i wymowę, ale mają różne znaczenia.

Charakterystyka:
Kurs języka prawniczego przeznaczony dla studentów i absolwentów wydziałów prawa i administracji, pracowników kancelarii prawnych, zawodów prawniczych i pokrewnych, oparty o instytucje prawa polskiego i realizujący funkcje językowe w rejestrze wysokim języka. W trakcie kursu przewidziane są ćwiczenia utrwalające słownictwo specjalistyczne z wybranych gałęzi prawa w języku angielskim, zastosowanie omawianej terminologii w praktyce na wybranych przykładach (case studies), dwukierunkowy przekład fragmentów tekstów prawnych, analizowanie fragmentów tekstów prawnych i prawniczych z wybranych gałęzi prawa w języku angielskim.

Sylabus został on przygotowany zgodnie z programem kształcenia kursów zamieszczonym na stronie http://www.kursyspnjo.us.edu.pl/dokumentacja/program-ksztalcenia/

Metody dydaktyczne:
Zajęcia prowadzone przy zastosowaniu komunikacyjnego podejścia w nauczaniu języków obcych, z elementami dyskusji, z udziałem pracy własnej słuchacza z pisemną lub ustną informacją zwrotną.  Ćwiczenia prowadzone są z wykorzystaniem metody aktywizującej z zastosowaniem TIK.

Intensywny kurs weekendowy Business English – konwersacje
Celem kursu jest rozwój praktycznej znajomości języka angielskiego w kontaktach biznesowych na poziomie B1/B2. Podczas zajęć, nacisk kładziony jest na umiejętność słuchania oraz mówienia w języku angielskim a ponadto słuchacze rozwijają zasób słownictwa biznesowego. W trakcie trwania kursu omówione zostaną następujące zagadnienia:

  1. Marki produktów, wady i zalety kupowania produktów od znanych producentów. Marka a jakość produktu.
  2. Dyskusja na temat spotkań biznesowych. Rozwijanie umiejętności aktywnego uczestnictwa w spotkaniach biznesowych prowadzonych w języku angielskim.
  3. Podróże w biznesie. Dyskusja na temat doświadczeń związanych z podróżami biznesowymi.
  4. Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmów telefonicznych w języku angielskim.
  5. Rozmowa na temat zmian zachodzących w biznesie.
  6. Rozwijanie umiejętności organizowania spotkań biznesowych w języku angielskim.
  7. Struktura organizacyjna firm. Dyskusja na temat różnych stylów organizacyjnych w firmach.
  8. Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych

W ramach kursu słuchacze rozwijają umiejętność:
– posługiwania się językiem angielskim w mowie
– słuchania ze zrozumieniem
– radzenia sobie w kontaktach biznesowych
– prowadzenia rozmów telefonicznych
– uczestnictwa w spotkaniach biznesowych

Zajęcia prowadzone przy zastosowaniu komunikacyjnego podejścia w nauczaniu języków obcych, z elementami dyskusji, z pisemną lub ustną informacją zwrotną, z udziałem pracy własnej słuchacza. Ćwiczenia prowadzone są z wykorzystaniem metody aktywizującej (np. projektowej), a także z zastosowaniem TIK.

Kurs angielskiego języka prawniczego dla profesjonalistów
Dwusemestralny kurs adresowany do prawników oraz studentów ostatnich lat studiów prawniczych, rozwijający umiejętności wymagające znajomości języka angielskiego prawniczego w następującym zakresie tematycznym:

prawo o spółkach, prawo pracy, prawo handlowe: typologia  działalności handlowej, zakładanie firmy, wybór formy prawnej, osobowość prawna, rodzaje kontraktów, umowa o zatrudnienie, warunki zatrudnienia i rozwiązania umowy, wypowiedzenie umowy, umowy handlowe, elementy składowe umów, warunki umowy, klauzule, spory między stronami umowy. Prawo własności intelektualnej, prawo o spółkach: prawo autorskie, pateny, znak handlowy, orzecznictwo z zakresu prawa własności intelektualnej, umowa dotycząca praw, prawa własności intelektualnej w internecie. Planowanie nabycia  spółek, przejęcia i fuzje, statut spółki, prawna strona przejęcia, list intencyjny, ocena zagrożeń prawnych, procedura przejęcia i fuzji, przyczyny i następstwa niewypłacalności, procedury dotyczące niewypłacalności, prawa wierzycieli, niewypłacalność osobista.

Zakres umiejętności: udzielanie porad i rekomendacji, argumentowanie, wyjaśnianie kolejnych etapów procedur, wskazywanie podstawy prawnej i powoływanie się na dokumenty, określanie praw i obowiązków, informowanie o rezultatach działań, redagowanie pism formalnych i emaili, kontaktowanie się z klientem, doradzanie trybu postępowania.

Negocjowanie warunków umowy, wprowadzanie poprawek i zmiany warunków umowy, redagowanie warunków umowy, porównywanie prawnych form działalności, przedstawianie istniejących procedur, uczestniczenie w zebraniach i procedowanie, podnoszenie kwestii i argumentowanie podczas dyskusji, poszukiwanie konsensusu, spekulowanie na temat zdarzeń w przeszłości.

Zakres językowy: podstawowe czasy, tryby warunkowe, strona bierna, pytania pośrednie. Przedrostki i przyrostki. Mowa zależna, III tryb warunkowy, czasowniki modalne. Przysłówki. Przyimki, wyrażenia przyimkowe. Kolokacje. 

Kurs angielskiego języka prawniczego – zasady pisania i tłumaczenia umów
We współczesnym świecie, gdy wszelkiego rodzaju współpraca jest najczęściej regulowana umowami, umiejętność sporządzania umów w języku angielskim, a także tłumaczenia ich z lub na język angielski staje się niezbędna dla prawników współpracujących z zagranicznymi klientami lub też ubiegających się o pracę w firmach międzynarodowych i renomowanych kancelariach prawnych. Do takich właśnie osób kierowany jest kurs angielskiego języka prawniczego – zasady pisania i tłumaczenia umów. W trakcie kursu omówiona zostanie struktura typowej umowy angielskiej: postanowienia wprowadzające, zasadnicza treść umowy, oświadczenia stron oraz warunki i skutki wypowiedzenia umowy i postanowienia końcowe. Dla właściwego rozumienia języka umów konieczne będzie też zapoznanie się z zasadami gramatycznymi i konwencjami leksykalnymi charakterystycznymi dla tego typu języka prawniczego. W trakcie zajęć wprowadzone zostanie słownictwo typowe dla języka umów, a  część zajęć zostanie przeznaczona na ćwiczenia tłumaczeniowe. Kurs jest przeznaczony dla osób posiadających znajomość ogólnego języka angielskiego na poziomie B2/C1.
Kurs języka prawniczego przygotowujący   do egzaminu  TOLES – Test of Legal English Skills (poziom B2/C1)
Zapraszamy na kurs na poziomie advanced (C1) – jeżeli:

– jesteście Państwo zainteresowani udoskonaleniem swoich umiejętności językowych i komunikacji,
-chcecie Państwo podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe i zwiększyć szanse zatrudnienia,
– pragniecie w twórczy sposób spędzić popołudnia jednocześnie przygotowując się do przystąpienia do prestiżowego egzaminu.

Zapraszamy na kurs języka prawniczego jeżeli:
– studiujecie Państwo prawo/ jesteście prawnikami lub planujecie studia prawnicze za granicą,
– chcecie z łatwością posługiwać się językiem angielskim stosowanym w światowym biznesie,
– chcecie nauczyć się rozumieć i tworzyć dokumenty prawnicze w języku angielskim,
– planujecie przystąpić do prestiżowego egzaminu TOLES.

Kurs angielskiego języka prawniczego – prawo cywilne i karne  (poziom B1/B2)
Rynek usług prawniczych oprócz biegłej znajomości języka angielskiego wymaga znajomości specjalistycznego języka prawniczego, co umożliwia kontakt z zagranicznymi klientami oraz daje szansę na ubieganie się o pracę w firmach międzynarodowych i renomowanych kancelariach prawniczych.

Kurs ma celu zapoznanie słuchaczy ze słownictwem z zakresu wybranych zagadnień prawa cywilnego i karnego. Szczególna uwaga słuchaczy będzie poświęcona nauce i doskonaleniu znajomości terminologii prawniczej w języku angielskim.

Kurs angielskiego języka prawniczego – „Prawnik w firmie” – „In-house lawyer”
Rynek usług prawniczych oprócz biegłej znajomości języka angielskiego wymaga znajomości specjalistycznego języka prawniczego, co umożliwia kontakt z zagranicznymi klientami oraz daje szansę na ubieganie się o pracę w firmach międzynarodowych i renomowanych kancelariach prawnych. Kurs angielskiego języka prawniczego przeznaczony jest dla osób, które aktualnie lub w przyszłości będą świadczyły usługi prawnicze, zajmowały się tłumaczeniem dokumentów prawniczych, bądź będą w swoich firmach odpowiedzialne za tłumaczenie umów. W trakcie kursu omawiane będą różne zagadnienia prawnicze z zakresu prawa handlowego i prawa pracy, jak np.  formy działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii i w Polsce i ich prawne aspekty, obowiązki i prawa pracownika, negocjowanie umowy o pracę, umowy handlowe, ochrona własności intelektualnej: prawa autorskie, patenty, znaki towarowe, a także prawne aspekty fuzji i przejęć, ocena ryzyka prawnego, przyczyny i prawne implikacje upadłości firmy. Poza wprowadzeniem słownictwa specjalistycznego z powyższych dziedzin, zajęcia umożliwią także poznanie struktury umowy w języku angielskim oraz jej specyfikę językową. Kurs jest przeznaczony dla osób posiadających znajomość ogólnego języka angielskiego na poziomie co najmniej B2.
Kurs języka angielskiego dla doktorantów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego
Dwusemestralny kurs rozwijający umiejętności wymagające znajomości języka angielskiego prawniczego w następującym zakresie tematycznym:

prawo o spółkach, prawo pracy, prawo handlowe: typologia  działalności handlowej, zakładanie firmy, wybór formy prawnej, osobowość prawna, rodzaje kontraktów, umowa o zatrudnienie, warunki zatrudnienia i rozwiązania umowy, wypowiedzenie umowy, umowy handlowe, elementy składowe umów, warunki umowy, klauzule, spory między stronami umowy. Prawo własności intelektualnej, prawo o spółkach: prawo autorskie, pateny, znak handlowy, orzecznictwo z zakresu prawa własności intelektualnej, umowa dotycząca praw, prawa własności intelektualnej w internecie. Planowanie nabycia  spółek, przejęcia i fuzje, statut spółki, prawna strona przejęcia, list intencyjny, ocena zagrożeń prawnych, procedura przejęcia i fuzji, przyczyny i następstwa niewypłacalności, procedury dotyczące niewypłacalności, prawa wierzycieli, niewypłacalność osobista.

Zakres umiejętności: udzielanie porad i rekomendacji, argumentowanie, wyjaśnianie kolejnych etapów procedur, wskazywanie podstawy prawnej i powoływanie się na dokumenty, określanie praw i obowiązków, informowanie o rezultatach działań, redagowanie pism formalnych i emaili, kontaktowanie się z klientem, doradzanie trybu postępowania. Negocjowanie warunków umowy, wprowadzanie poprawek i zmiany warunków umowy, redagowanie warunków umowy, porównywanie prawnych form działalności, przedstawianie istniejących procedur, uczestniczenie w zebraniach i procedowanie, podnoszenie kwestii i argumentowanie podczas dyskusji, poszukiwanie konsensusu, spekulowanie na temat zdarzeń w przeszłości.

Zakres językowy: podstawowe czasy, tryby warunkowe, strona bierna, pytania pośrednie. Przedrostki i przyrostki. Mowa zależna, III tryb warunkowy, czasowniki modalne. Przysłówki. Przyimki, wyrażenia przyimkowe. Kolokacje. 

Język  angielski  w kontaktach zawodowych – korespondencja mailowa (poziom B1/B2)
Zajęcia prowadzone są w oparciu o podręcznik  English for E-mails, który wchodzi w skład serii wydawniczej the Express Series wydawnictwa Oxford University Press. 

Kurs adresowany jest do osób pragnących w sposób sprawny i skuteczny komunikować się za pośrednictwem internetu i poczty elektronicznej, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Kurs ma charakter praktyczny i skupia się na sześciu wątkach tematycznych zaczynając od spraw podstawowych przechodząc stopniowo do bardziej złożonych:

1: Wprowadzenie: the email screen, email structure, subject lines.
2: Omówienie cech formalnego i nieformalnego stylu korespondencji mailowej: formal/informal phrases, abbreviations
3: Zapytania i oferty: writing and replying to enquiries, polite language
4: Wywieranie wpływu na odbiorcę: requesting action – writing to colleagues, talking about deadlines and taking action
5: Wymiana informacji: informing and replying, colloquial phrases, being diplomatic
6: Uzgadnianie i potwierdzanie ustaleń: making and confirming arrangements – typical phrases, prepositions of time, apology

Kluczowe wyrażenia i zwroty opatrzono stosownymi przykładami użycia, a nagrania ukazują je w szerszym kontekście tematycznym. Ponadto, interaktywny MultiROM zawiera dodatkowe ćwiczenia i nagrania.

Czas trwania kursu – 1 semestr / moduł (30godz.)

Język  angielski  w kontaktach zawodowych rozmowy telefoniczne (poziom B1/B2)
Zajęcia prowadzone są w oparciu o podręcznik English for Telephoning, który wchodzi w skład serii wydawniczej the Express Series wydawnictwa Oxford University Press. 

Kurs adresowany jest do osób pragnących w sposób sprawny i skuteczny komunikować się za pośrednictwem telefonu, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Kurs ma charakter praktyczny i skupia się na sześciu wątkach tematycznych zaczynając od spraw podstawowych przechodząc stopniowo do bardziej złożonych:

1: Wprowadzenie: Shall I put you through? Telephoning basics, identifying yourself, getting through.
2: Wymiana informacji: Could you spell that for me? Exchanging and checking information, spelling over the phone.
3: Poczta głosowa – zostawianie i przyjmowanie wiadomości: Let me get back to you on that: Voicemail greetings, leaving and taking messages, prepositions.
4: Uzgadnianie i potwierdzanie ustaleń: When would suit you? Making and confirming arrangements, times and dates, mobile phone calls.
5: Obsługa klienta – zażalenia i reklamacje: I’m very sorry about that: Making and dealing with complaints, technical support, telephone customer care.
6: Negocjacje: How does that sound? Making and reacting to proposals, reaching agreements. 

Kluczowe wyrażenia i zwroty opatrzono stosownymi przykładami użycia, a nagrania ukazują je w szerszym kontekście tematycznym rozwijając jednocześnie umiejętność rozumienia ze słuchu. Ponadto, interaktywny MultiROM zawiera dodatkowe ćwiczenia i nagrania.

Czas trwania kursu – 1 semestr / moduł (30godz)

Sztuka prowadzenia prezentacji w języku angielskim (poziom B1/B2)
Zajęcia prowadzone są w oparciu o podręcznik English for Presentations, który wchodzi w skład serii wydawniczej the Express Series wydawnictwa Oxford University Press, oraz materiały uzupełniające.

Kurs adresowany jest do osób pragnących poznać konwencje stylistyczne charakterystyczne dla wystąpień publicznych. 

Kurs ma charakter praktyczny i skupia się na sześciu wątkach tematycznych zaczynając od spraw podstawowych przechodząc stopniowo do bardziej złożonych:

1: Wprowadzenie: welcoming your audience, introducing yourself and the topic, getting the audience attention, opening and structuring a presentations.
2: Prezentacja tematu: singposting, talking about difficult issues, adding ideas.
3: Użycie materiałów wizualnych: introducing visuals and slides, saying numbers, emphasizing main points,making contrasts and describing results, describing graphs and charts.
4: Podsumowanie: concluding a presentation, summarizing the main points, making recommendations.
5: Odpowiadanie na pytania: dealing with questions, anticipating questions, dealing with interruptions.

Kluczowe wyrażenia i zwroty opatrzono stosownymi przykładami użycia, a nagrania ukazują je w szerszym kontekście tematycznym rozwijając jednocześnie umiejętność rozumienia ze słuchu.

Czas trwania kursu – 1 semestr / moduł (30godz.)

Język niemiecki w biznesie
Język niemiecki w biznesie to kurs skierowany do osób znających język niemiecki na poziomie co najmniej A2+/B1.
Przykładowe tematy zajęć: komunikacja interkulturowa w biznesie, struktura firmy, prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, w biurze, dresscode, small talk, prowadzenie działalności gospodarczej, ogłoszenia o pracę, rozmowa kwalifikacyjna, dokumenty rekrutacyjne, podróże służbowe, statystyki i diagramy, analiza sprzedaży, negocjacje biznesowe. Kurs ma na celu rozwinąć kursantów leksykalnie oraz umożliwić uczestnikom w miarę swobodne posługiwanie się językiem niemieckim biznesu. Oprócz tego powtórzone też zostaną – w miarę potrzeby – zagadnienia gramatyczne umożliwiające realizacje celów z powyższego zakresu leksykalnego.

Metody pracy: praca na forum grupy, konwersacje, praca w parach/grupach, praca z tekstem mówionym i pisanym, dyskusja problemowa, ćwiczenia leksykalne oraz leksykalno-gramatyczne.

return to top