Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Teologiczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nauki o rodzinie


Studia stacjonarne, I stopnia (licencjackie) i II stopnia (magisterskie)

Język wykładowy: polski

W ramach studiów na kierunku: nauki o rodzinie student zdobywa wszechstronną, interdyscyplinarną wiedzę na temat rodziny. Wykształcenie na tym kierunku, charakteryzuje się znaczącym akcentem aksjologicznym. Bazą dla zapoznania się z tego typu wiedzą jest integralna koncepcja antropologiczna. Student zdobywa zatem wiedzę z zakresu biologicznych podstaw rozwoju człowieka oraz wiedzę na temat jego psychospołecznego funkcjonowania. Z racji tego, iż studia odwołują się do światopoglądu chrześcijańskiego, wiedza o człowieku i o rodzinie pogłębiona jest o wymiar duchowo-religijny. Spośród wielu obszarów funkcjonowania rodziny student ma możliwość zdobyć pogłębioną wiedzę z zakresu ludzkiej seksualności, prokreacji, w tym szczególnie metod naturalnego planowania rodziny. Student zapoznaje się z miejscem nauk o rodzinie w systemie nauk. Zdobywa uporządkowaną wiedzę szczegółową z zakresu pedagogicznych, psychologicznych i socjologicznych uwarunkowań funkcjonowania rodziny oraz szczegółową wiedzę z dziedziny prawa cywilnego i kanonicznego w zakresie instytucjonalno-prawnych aspektów funkcjonowania rodziny.
img

Zapisz się na studia

O kierunku O kierunku

Kierunek: nauki o rodzinie realizowany jest w formie dwustopniowych studiów stacjonarnych. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) trwają sześć semestrów. Student osiąga podstawową wiedzę o różnych rodzajach struktur i instytucji społecznych oraz o relacjach między nimi. Dzięki wiedzy zdobytej na kierunku nauki o rodzinie student potrafi analizować konkretne procesy i zjawiska społeczne oraz posługiwać się systemem normatywnym, wynikającymi z nauki Kościoła katolickiego, w celu rozwiązania konkretnego zadania wiążącego się z funkcjonowaniem rodziny.

Studia drugiego stopnia (magisterskie) trwają cztery semestry. Studia pozwalają na zdobycie uporządkowanej, pogłębionej, prowadzącej do specjalizacji, szczegółowej wiedzy z zakresu pedagogicznych, psychologicznych, socjologicznych i prawnych uwarunkowań funkcjonowania rodziny. Wśród wielu szczegółowych zagadnień student zdobywa pogłębioną wiedzę na tematy bioetyczne, a także dotyczące problematyki uzależnień, przemocy w rodzinie.

Dlaczego warto u nas studiować? Dlaczego warto u nas studiować?
left img

Niekwestionowanym atutem naszego Wydziału jest kameralna i przyjazna atmosfera. Sąsiedztwo Katedry Chrystusa Króla, Biblioteka zawierająca bogate i unikatowe zbiory kościelne, bliskość innych instytucji zajmujących się misją chrześcijańską stwarzają niepowtarzalny klimat zgłębiania najważniejszych prawd o człowieku i rodzinie.

Nierzadko studia na naszym Wydziale podejmują studenci 30+, dlatego oferujemy im szczególne wparcie naszych pracowników – indywidualnych opiekunów naukowych, którzy pomogą w godzeniu obowiązków zawodowych, rodzinnych i uczelnianych.

Specjalności Specjalności

Ukończenie specjalności poradnictwo małżeńskie i rodzinne (studia I stopnia) na kierunku: nauki o rodzinie przygotowuje absolwentów do pracy w ośrodkach i placówkach, wielorako służących rodzinie.

Studia II stopnia umożliwiają zdobycie szczegółowej wiedzy i umiejętności, dotyczących istoty i przebiegu mediacji rodzinnej oraz wykonywania zawodu: asystent rodziny.

Kryteria przyjęć Kryteria przyjęć

Studia pierwszego stopnia (licencjackie):

Kwalifikacja obejmuje konkurs świadectw dojrzałości — brany jest pod uwagę wynik egzaminu maturalnego w części pisemnej z języka polskiego.

  • Wynik egzaminu na poziomie podstawowym mnoży się przez przelicznik 0,5, na poziomie rozszerzonym przez przelicznik 1.
  • Jeżeli kandydat zdawał na maturze dany przedmiot na obu poziomach, pod uwagę będzie brany wynik z poziomu, który po uwzględnieniu przelicznika będzie korzystniejszy dla kandydata.
  • Szczegółowe zasady kwalifikacji kandydatów ze starą maturą określa § 14 uchwały.
  • O zakwalifikowaniu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej na podstawie uzyskanych punktów procentowych z przedmiotu maturalnego.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Studia drugiego stopnia (magisterskie):

Na studia na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przyjmowane będą w ramach limitu miejsc osoby posiadające dyplom ukończenia studiów z tytułem licencjata, inżyniera, magistra lub równoważny (tj. uznany z polskim dyplomem w przypadku ukończenia studiów za granicą), uzyskany na kierunku w zakresie: nauk teologicznych, nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk medycznych lub nauk o zdrowiu.
Kryterium kwalifikacji: o zakwalifikowaniu na studia decyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej na podstawie średniej ocen ze studiów.
Absolwentom studiów pierwszego stopnia na kierunku: nauki o rodzinie średnia studiów zostanie pomnożona x 1,2.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Opłaty Opłaty
Opłata rekrutacyjna 85 złotych
Opłata semestralna dla Polaków i cudzoziemców uprawnionych do kształcenia na studiach stacjonarnych w języku polskim bez ponoszenia opłat za studia stacjonarne brak opłat semestralnych
Opłata semestralna dla cudzoziemców aplikujących na studia stacjonarne na zasadach odpłatności zasady i terminy wnoszenia opłat, numer konta – więcej informacji na stronie 
Co nas wyróżnia? Co nas wyróżnia?

Kierunek: nauki o rodzinie charakteryzuje interdyscyplinarność i szerokie spojrzenie na zgłębiane zagadnienia. Zajęcia prowadzą nie tylko badacze-naukowcy, lecz również wyspecjalizowana kadra praktyków (psycholodzy, pedagodzy, lekarze). Nasz Wydział współpracuje z wieloma instytucjami wspierającymi rodziny. Są to m.in.: Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej w Katowicach i Rudzie Śląskiej, Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Mysłowice, Caritas Archidiecezji Katowickiej, z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach, z Archidiecezjalną Poradnią Psychologiczną, z Fundacją Drachma, z Apostolstwem Chorych, z Chorzowskim Hospicjum, z Polskim Stowarzyszeniem Obrońców Życia Człowieka. Interesariusze zewnętrzni podkreślają profesjonalne przygotowanie do zawodu naszych absolwentów.

Gdzie i czego będziesz się uczył? Gdzie i czego będziesz się uczył?

Nasz kierunek charakteryzuje się szerokim spojrzeniem i interdyscyplinarnością. Wśród zgłębianych dziedzin znajdują się: psychologia, nauki prawne, nauki socjologiczne, pedagogika, filozofia i nauki medyczne. Dyscypliną wiodącą na kierunku jest teologia.

Dajemy również możliwość rozwijania kompetencji językowych w zakresie języków nowożytnych (angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański). Bogato wyposażona biblioteka, usytuowana w sąsiedztwie Wydziału, stanowi niezastąpione „miejsce” poszerzania swoich horyzontów.

Praktyki i staże Praktyki i staże

Nasi studenci odbywają praktyki w wymiarze 150 godzin (studia I stopnia, semestr piąty) oraz 60 godzin (studia II stopnia, semestr drugi) w takich instytucjach jak: Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach, Centrum Poradnictwa Specjalistycznego Metodyki i Strategii MOPS w Katowicach, Fundacja Dla Ludzi Potrzebujących Pomocy GNIAZDO, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Żorach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza w Rudzie Śląskiej. Absolwenci znajdują zatrudnienie w ośrodkach i organizacjach pomocowych, są to m. in.: Dzienny Ośrodek Wsparcia Dziennego Dziupla w Wodzisławiu Śląskim, Niepubliczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Zabrzu, Akademia Małżeństw i Rodzin – Centrum Rozwoju i Terapii w Katowicach.

Gdzie są prowadzone zajęcia? Gdzie są prowadzone zajęcia?
left img

Wydział Teologiczny
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Jordana 18
40-043 Katowice

Nasi specjaliści Nasi specjaliści
Monika Gwóźdź Dr Monika Gwóźdź – z wykształcenia jest teologiem kanonistą. Interesuje się głównie prawem kanonicznym małżeńskim i procesowym, które może nie tylko teoretycznie pogłębiać i wykładać, ale także stosować poprzez towarzyszenie stronom w czasie ich procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Analiza historii życia poszczególnych osób sprawia, że szczególnie mocno docenia wartość interdyscyplinarnych badań. 

Jest pasjonatką gór: polskich i nie tylko. Zdobyła Kilimandżaro w Afryce i Górę Kościuszki w Australii.

Dr hab. Marek Wójtowicz, prof. UŚ – jest wykształcony interdyscyplinarnie (mgr pedagogiki, mgr psychologii, dr hab. w zakresie filozofii); jest członkiem Rady Instytutu Filozofii UŚ. Jego zainteresowania naukowe to: filozofia religii (argumentacje za i przeciwko istnieniu Boga, etyka przekonań), antropologia filozoficzna (problematyka śmierci, transhumanizm), nauki o rodzinie (filozoficzne i psychologiczne aspekty małżeństwa i rodziny). Jest autorem książek: Doświadczenie lęku egzystencjalnego jako sytuacja wyboru, Katowice 2005; Zakład Pascala – argumentacja i działanie, Katowice 2016; współautorem książki Kondycja współczesnej rodziny – ujęcie interdyscyplinarne, Katowice 2021; współredaktorem (z W. Kanią) pracy zbiorowej Filozofia a śmierć, Katowice 2007; autorem ponad 40 artykułów naukowych. Podcast nt. transhumanizmu.

Inne zainteresowania: szachy – I kategoria, biegi – rekord w maratonie 3h 53′, turystyka górska

Mąż Anny oraz ojciec dwóch córek i pięciu synów.

Marek Wójtowicz
Antoni Bartoszek Ks. dr hab. Antoni Bartoszek, prof. UŚ – jest specjalistą w teologii moralnej, bioetyce i naukach o rodzinie. Interesuje się problematyką choroby, eutanazji, seksualności oraz małżeństwa. Poza tym, że pracuje w Wydziale Teologicznym, jest kapelanem w Ośrodku dla osób niepełnosprawnych. Autor książek: o hospicjum, telefonie zaufania oraz seksualności osób niepełnosprawnych. Oto niektóre ciekawsze artykuły naukowe: o udzielaniu Komunii świętej podczas pandemii, o czystości jako zachowaniu proekologicznym, o bezżenności i małżeństwie, które się nie wykluczają. Zorganizował wraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, duszpasterstwem służby zdrowia oraz Apostolstwem Chorych konferencję pt. Samaritanus bonus. Ile służby jest w ochronie zdrowia? (2024).

Jego pasja to polskie góry; zdobył nie tylko Koronę Gór Polski, ale i Diadem Polskich Gór.

Dr Weronika Juroszek – jest psychologiem, adiunktem w Wydziale Teologicznym UŚ. Ukończyła podyplomowe Studia Rodziny i Mediacji Sądowej. Jest autorka czterech monografii i około czterdziestu artykułów z list ministerialnych. Obszary zainteresowań: wzory osobowe w wychowaniu do wartości ze szczególnym uwzględnieniem Żołnierzy Niezłomnych i innych polskich patriotów (takich, jak np. ks. Jerzy Popiełuszko); wychowanie seksualne w rodzinie; style przywiązania; rodzina wielopokoleniowa; relacje małżonkowie-teściowie; wybór współmałżonka; psychopedagogiczne uwarunkowania decyzji o zawieszeniu postępowania rozwodowego; wychowanie do dojrzałości; motywacja do zawarcia małżeństwa; biografistyka historyczno-pedagogiczna.

Jest mężatką: od ponad dwudziestu kilku lat żoną Zbigniewa; matką czworga dzieci: studentki, licealistki i dwóch przedszkolaków; pasjonatka nordic walking.

Dr Paulina Puszcz – doktor nauk społecznych. Ukończyła studia doktoranckie i magisterskie na kierunku nauki o rodzinie. Zajmuje się prowadzeniem badań w obszarze pedagogiki. Jej zainteresowania badawcze skoncentrowane są wokół problematyki pełnienia roli rodzicielskiej, zwłaszcza roli matki. Interesuje ją proces kształtowania się, rozwijania, uczenia się roli rodzicielskiej oraz jej przeobrażania pod wpływem zmian społecznych. Prowadziła badania m.in. nad biograficznym uczeniem się roli matki, znaczeniem sytuacji trudnych w kształtowaniu się roli matki, macierzyństwem w kontekście zmieniających się uwarunkowań w rodzinie, zastosowaniem metody design thinking w projektowaniu roli rodzicielskiej. Obecnie rozpoczęła projekt badawczy dotyczący subiektywnego doświadczania wypalenia rodzicielskiego. Zajmuje się prowadzeniem jakościowych badań społecznych, głównie w podejściu biograficznym.

Realizowała m.in. projekt pt. „Biograficzne uczenie się ról rodzicielskich matek”, z którego publikację można przeczytać tutaj.

Swoje wcześniejsze doświadczenie zawodowe zdobywała w pracy jako nauczyciel, wychowawca, kierownik świetlicy opiekuńczej oraz specjalista do pracy z rodziną, tutor rodzinny. 

Żona i matka trzech córek, pasjonatka gotowania, jazdy na rowerze.

Ks. dr Bartłomiej Kuźnik – jest doktorem teologii, felietonistą, poetą; wykładowcą retoryki, homiletyki i emisji głosu, tutorem; specjalizuje się w zakresie dykcji, wystąpień publicznych, komunikacji i poprawności językowej; bada styk języka ogólnego i religijnego oraz dzieje i rolę chrześcijaństwa we Francji; jest członkiem Stowarzyszenia Homiletów Polskich.

Jest autorem książki Moją pustynią jest świat. Studium dorobku kaznodziejskiego księdza doktora Stanisława Bisty 1929-1985, Katowice 2017 oraz artykułów naukowych poświęconych m.in. etymologii słów, archaizmom językowym i mediom.   

Współpracuje z Polskim Radiem Katowice, Radiem eM, miesięcznikiem społeczno-kulturalnym „Śląsk”. W latach 2022-2023 z portalem „Opoka”. W 2019 roku wydał pierwszą książkę poetycką Więzi krwiste, za którą otrzymał Nagrodę im. ks. Janusza S. Pasierba. W 2022 roku opublikował drugi tom wierszy Wiklina.

Interesuje się historią i kulturą Francji, średniowieczem, poezją i kinematografią.

Bartłomiej Kuźnik
Aleksandra Kłos-Skrzypczak Dr Aleksandra Kłos-Skrzypczak z wykształcenia jest socjologiem i teologiem, z zawodu nauczyciele akademickim, z wyboru żoną i matką. Jest pasjonatką dalekich podróży, jazdy na rowerze oraz słoni. Jest wierną fanką historii rodzin Pawlaków i Karguli; optymistyczną realistką, która kieruje się zasadą, iż w życiu nigdy nie jest za późno na trzy rzeczy: miłość, naukę i spełnianie marzeń. Jej głównymi zainteresowaniami badawczymi są: historia teologii moralnej w Stanach Zjednoczonych, neokonserwatyzm amerykański, małżeństwo i rodzina w społeczeństwie amerykańskim, działalność amerykańskich ruchów pro-life.
Ks. dr Tomasz Gwoździewicz – jest specjalistą z teologii moralnej; poza studiami teologicznymi uwieńczonymi doktoratem ukończył studia podyplomowe z „Wychowania do życia w rodzinie” oraz „Pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej z pomocą psychologiczno – pedagogiczną”. Jest także ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej ds. awansu zawodowego nauczycieli. Jest członkiem Stowarzyszenia Teologów Moralistów oraz Polskiego Stowarzyszenia Familiologicznego. Jest opiekunem praktyk zawodowych i pedagogicznych na kierunku nauki o rodzinie. Jego zainteresowania naukowe to: teologia moralna ekumeniczna, teologia małżeństwa i rodziny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na rodziny oparte o małżeństwa mieszane, zagadnienia życia społecznego, antropologię teologiczną.

Jest autorem książki Sieroctwo jako problem społeczny i moralny, Katowice 2020 oraz m.in. takich artykułów: Moral Upbringing in Families Based on a Mixed Marriage: the Catholic-Lutheran perspective, The Person and the Challenges: The Journal of Theology, Education, Canon Law and Social Studies Inspired by Pope John Paul II, t. 13, Art. nr 2, 2023, doi: 10.15633/pch.13201; The Role of the Virtue of Religiosity in the Experience of Engagement, Religions, t. 14, Art. nr 10, 2023, doi: 10.3390/rel14101314; Wsparcie rodziny z doświadczeniem zaniedbania jako jednej z form przemocy prenatalnej, „Teologia i Moralność” Volumen 18 (2023), p. 97–110. DOI 10.14746/TIM.2023.34.2.7; Tanatokosmetyka wyrazem pietyzmu wobec zwłok ludzkich, „Teologia i Człowiek” 2023. Vol. 63, p. 45–59. DOI 10.12775/TiCz.2023.016. Wykład YouTube: Wsparcie rodziny z doświadczeniem przemocy prenatalnej – aspekt teologiczny.

Gwoździewicz Tomasz
Wojciech Surmiak Ks. dr Wojciech Surmiak – jest doktorem teologii w zakresie teologii moralnej. Jego badania naukowe skupiają się na teologii moralnej życia społecznego i bioetycznym wymiarze troski o życie i zdrowie. Pełni funkcję prodziekana ds. kształcenia i studentów Wydziału Teologicznego UŚ. Jest członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej, gdzie wchodzi w skład Zespołu ds. nauk humanistycznych, nauk o rodzinie i nauk teologicznych. Aktywnie działa w towarzystwach naukowych: Europejskim Stowarzyszeniu Teologii Katolickiej (członek Curatorium i przewodniczący Sekcji Polskiej) oraz w Stowarzyszeniu Teologów Moralistów. Z kierunkiem nauki o rodzinie związany od momentu jego uruchomienia na Wydziale Teologicznym UŚ, był m. in. organizatorem i pierwszym opiekunem praktyk zawodowych na kierunku. Jest duszpasterzem akademickim pracowników naukowych w archidiecezji katowickiej. W ramach duszpasterstwa akademickiego przez kilka lat współprowadził przygotowanie narzeczonych do małżeństwa metodą dialogową.

W wolnym czasie lubi podróżować po Polsce i świecie. Zawsze chętny na wyjazd w miejsca, „których jeszcze nie znamy”, ale ma też kilka takich, „do których zawsze wraca”. Uwielbia naturalną architekturę krajobrazu i architekturę stworzoną ludzką ręką.

Ks. dr Rafał Dappa – z wykształcenia jest kanonistą. Pracę naukową łączy z praktyką. W diecezji gliwickiej jest wiceoficjałem sądu biskupiego oraz delegatem biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. Na co dzień zajmuje się tematem małżeństwa, a właściwie konkretnymi związkami, które niestety już się rozpadły; w sądzie prowadzi procesy o stwierdzenie nieważności małżeństwa oraz tzw. procesy „In favorem fidei”. Przesłuchuje, wysłuchuje i stara się pomóc. Ponadto 10 lat temu powierzono mu sprawy związane z wykorzystaniem seksualnym małoletnich. Procesy małżeńskie oraz ochrona dzieci i młodzieży to dwa ważne obszary jego naukowych poszukiwań. W swojej pracy na uczelni stara się wykorzystywać swoje doświadczenie, dzieląc się nim z studentami.
Co robią nasi absolwenci? Co robią nasi absolwenci?

Naszych absolwentów cechuje duża doza empatii i chęć niesienia pomocy najsłabszym, wykluczonym, czy po prostu osobom i rodzinom w kryzysie. Wielu absolwentów znajduje zatrudnienie w poradniach rodzinnych, Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej czy Ośrodkach „Caritas”.

   
Mgr … zajmuje stanowisko asystenta usług dla rodziny w Stowarzyszeniu Nereusza w Rudzie Śl., pracuje głównie z rodzinami zmagającymi się z różnymi trudnościami, prowadzi spotkania rozwojowe dla mam, warsztaty dla całych rodzin, wyjazdy terapeutyczne. Mgr Aneta Góralska pracuje w Uniwersyteckiej Bibliotece Specjalistycznej na Wydziale Teologicznym. Zajmuje się krajową i międzynarodową wymianą międzybiblioteczną oraz dorobkiem naukowym pracowników Wydziału.

 

Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami

Dodatkowych informacji udziela Sekretarz Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej – dr Weronika Juroszek: weronika.juroszek@us.edu.pl

return to top